22 Mayıs 2024, Çarşamba

Tahsin Öztiryaki; “Yerli malı kullanın”

Tahsin Öztiryaki; “Yerli malı kullanın”
Endüstriyel mutfak sektörünün önde gelen markalarından Öztiryakiler, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, firmanın son dönem çalışmalarını anlattı ve piyasa şartlarını değerlendirdi. “Yerli malına güvenin” diyen Öztiryaki, “İthalata bağımlı kaldıkça, üzerimizdeki baskılardan kurtulmak mümkün değil” vurgusu yaptı.

Türk mutfak sektörünün öncü firmalarından Öztiryakiler, yenilikler yapmaya, ihracat yaptığı ülkeleri arttırmaya devam ediyor. Şeflere kolaylık sağlayan ürünleriyle beğeni kazana firma, yeni ürünleriyle de hayli iddialı. Yeni kombi fırınıyla ses getirmeye hazırlanan Öztiryakiler, Hostech by TUSİD Fuarı’nda yeni ürünlerini görücüye çıkaracak… Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki firmanın son dönem çalışmaları ve yeni ürünlerini anlattı. Aynı zamanda İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği Başkanı olarak sektörün gelişimine de katkı sağlayan Öztiryaki, döviz artışıyla paralel olarak değişen şartlar konusunda da önemli bilgiler verdi.

Öncelikle Öztiryakiler’in son dönem çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Yenilikler yapmaya ve çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürmeye devam ediyoruz. İhracat yaptığımız ülke sayısını her geçen gün arttırıyoruz. Ürünlerimizi daha seri şekilde üretmek adına çalışmalar yapıyoruz. Yeni ürün çalışmalarımız da sürekli devam ediyor. Son dönem çalışmalarımızda; mutfaklarda ve sunumlarınızda farklı bir renk katarak alternatif oluşturacak içi paslanmaz, dışı bakır olan yeni bir ürün grubumuz mevcut. Özellikle küçük mutfakların ihtiyacını karşılamak amacıyla, optimum güç ve maksimum verimlilik hedefiyle tasarlanmış komple bir 600 seri pişirme ürün grubumuz bulunmaktadır. Ayrıca buhar jeneratörlü, kullanıcı dostu ve şeflerimizin büyük rahatlıkla kullanabileceği ara yüzlü, hafızasında; balık, kırmızı et, kümes hayvanları, hamur işleri, tatlı çeşitleri, sebze yemekleri gibi birçok ana başlık altında, başta zengin Türk Mutfağı olmak üzere, dünya mutfağı ve son dokunuş mönü seçenekleri sunar. Bütün işlemleri kontrol edebileceğiniz, yüksek kapasiteli, dokunmatik ekranı olan, kendi kendine yıkama fonksiyonun bulunan, üç ayrı boyda farklı kapasitedeki seçenekleriyle birçok mutfağın ihtiyaçlarını karşılayacak kombi fırınımız yeni ürünlerimiz arasındadır. Yeni kombi fırınımız da tüm test aşamalarından geçti ve Hostech by TUSİD Fuarı’nda olacak. Buhar üreten ve kendi kendini tamizleyebilen kombi fırınımızla çok iddialıyız. Aynı anda yedi farklı yemek pişirebiliyor, dijital ekranında 120 çeşit tarif yer alıyor. Pişen yemeklerin kokuları birbirine karışmıyor, mantı haşlamadan ahtapot pişirmeye kadar şeflerin işini kolaylaştıracak kombi fırınımızın mayalama sistemi de mevcut. Ayrıca 10, 20 ve 40 tepsilik olmak üzere üç ayrı boyu bulunuyor. Ayrıca Kanada ordusuna sahra mutfakları üretiyoruz. Öztiryakiler, olarak sürekli yeni ürün yapmaya devam ediyoruz.

Öztiryakiler piyasa şartlarından nasıl etkilendi?

Piyasaların şu anki şartlarını hepimiz biliyoruz, piyasada bir darlık olduğu ve olacağı söyleniyor. Ama gelen turist sayısındaki rekor seviyeler, önümüzdeki dönemde de turizmcilerin yüzünü güldüreceğini gösteriyor. Turizm yatırımlarının ve yenilemelerin devam edeceğini ve böylece sektörümüzün de çok yorulmayacağını düşünüyorum. Şu sıralar piyasada elbette bir darlık var. Döviz fiyatlarının artması, maliyetlerimize yük getirdi, hammadde maliyetimiz arttı… Dolayısıyla satış fiyatlarımızın da artacağı konusunda bir algı var. Ayrıca dövizin çok hareketli olması, vadeli satışlarımızı da etkiliyor. Vadeli satış yapmamaya çalışıyoruz. Çünkü bugün alınan paslanmaz çelik fiyatıyla altı ay sonraki fiyatı yan yana koymak zor… Bu nedenle temkinli hareket etmeye çalışıyoruz, herkesin de böyle hareket etmesi gerektiğine inanıyorum. Bu arada paslanmaz çelik üzerine gelen bir fon var; genelgeyle yüzde 25 çıkarılıyor. Bu fona karşı mücadele etmeye çalışıyoruz. Çünkü sektöre zarar verecek bir pozisyon yaratıyor. İhracatçılarımızı çok etkilemese de iç piyasada yan malzeme aldığımız firmaları etkileyecek; dolayısıyla biz, Türkiye etkilenecek.

Mutfak sektörünün son durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Biz hala dünyadaki sıralamamızı koruyoruz. Mutfak sektörümüzün yaklaşık 4 milyar Dolar ihracatı var. Bunun 1,6 milyar Doları da endüstriyel mutfak. Yani biz sektör olarak ihracatımızı artırıyor, ithalatımızı da azaltıyoruz. Yaptığımız çeşitler artık dünya standartlarında ve sektör temsilcilerimiz de yurtdışı satışlarıyla ilgili tüm belgelerini alıyorlar. Dolayısıyla iç piyasa daralsa da dış piyasaya dönük çalışmalarla iyi bir yol alacağız, diye düşünüyorum. Kalitelerimiz de dünyadaki rakiplerimize yaklaştı. Özetle Türkiye endüstriyel mutfak sektörü dünyada önemli bir yer edindi. Dolayısıyla bu yolu doğru tutturmamız gerekiyor. Arkadaşlara tavsiyem; kalite standartlarını yukarıda tutmaya, dünyada hiçbir müşteriyi üzmeyecek ürünler yapmaya devam etmeleridir. Bu yaptıklarımızın hepimizin yararına olduğunu, bu bilinçle çalışmalarını sürdürmelerini öneriyorum. Hostech by TUSİD’in ardından önümüzde ANFAŞ ve SİRHA fuarları var. Bu fuarlarda yine sektör temsilcileri yer alacak. TUSİD’in çalışmalarını da çok faydalı bulduğumu söylemeliyim; fuara 450’ye yakın yabancı misafir getirildi.

Ben ayrıca İDDMİB başkanıyım ve bu birlik içinde mutfak eşyaları da var. Bir yıl önce başlattığımız Ur-Ge (Uluslararası Rekabeti Geliştirme Kümesi) faaliyetlerinin çok başarılı ilerlediğini söylemem gerek… Endüstriyel Mutfak Ur-Ge heyetimiz, aynı sektörde bulunan firmalarımızın güç birliği yapmasıyla ihracat pazarlarında daha fazla Türk Malı ürünümüzün satılmasını hedeflemiştir. Bu heyetlerimiz, Güney Afrika, İngiltere, Fas, Meksika, Şili ve Fransa olmak üzere, gittiği ülkelerden başarıyla dönmüşlerdir. Ek olarak sektörümüzü geliştirdiğini düşündüğümüz tasarım yarışmaları yapıyoruz.

Türk Malı kullanımının arttırılması konusunda çalışmalar yapılıyor, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Yıllardır, her yerde yerli malı kullanalım uyarısı yaptım ve bunun mücadelesini verdim. Bugün artık Türkiye bunun farkında. Milli ve yerli ürün kullanımı konusunda aşçılar da bir hareket başlattılar. Onlara da teşekkür ediyorum, şu an Türkiye’nin çıkışı hepimizin çıkışı. İthalata bağımlı kaldıkça, üzerimizdeki baskılardan kurtulmak mümkün değil. Bunun devam ettirilmesi, tüm STK’larca desteklenmesi önemli. Herkese tavsiyem, yerli malına güvenin!

oztiryakiler.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha