22 Temmuz 2024, Pazartesi

Yeni sayımız çıktı!...

Yeni sayımız çıktı!...
Bu sayımızda yeni açılan mekanlar ve otellerin yanı sıra özel konseptli, bulunduğu bölgede 'fark yaratan' ve beğeni toplayanlara yer veriyoruz.

Swissôtel The Bosphorus'un İstanbulululara armağanı Hint restoranı Madhu’s, ‘fine dining’ konseptine yeni bir boyut getiriyor. Madhu’s, “Hint yemeği ağır olur” gibi yanlışları da yıkıyor!

Sirkeci'de yeni açılan Roof Mezzepotamia, mezeleri ve imza kokteyleriyle özgün bir mekan. Yatırımcıları AYS Otelcilik’in de sahibi Barış Çolak ve Fırat Yıldıran, vizyonu geniş kişiler ve oldukça iddailılar.

Şef, yemek fotoğrafçısı, yemek stilisti, yemek yazarı, reçete danışmanı Aydan Üstkanat ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Artık ‘yememeye” odaklanmamız gerektiğini vurgulayan Üstkanat, “Yemeği adabıyla yapıp, adabıyla yiyeceksin” diyor.

Türkiye’nin ilk vegan fine dining restoranı olarak kapılarını açan Telezzüz’ün Şefi Bahtiyar Büyükduman ile röportaj yaptık. "Kariyerimi doğa ve vicdan çerçevesi içine inşa ettim" diyen Büyükduman'ın imza lezzetlerinin hikayesini dileriz siz de keyifle okursunuz. Biz yaparken çok keyif aldık.

Tarsus Yeryüzü Pazarı'nı duydunuz mu? Farkındalık yaratan ilk plastiksiz pazar olarak yüzde 80’i kadın üreticileri ağırlıyor. Slow Food Türkiye Ark of Taste (Nuh’un Ambarı Ürünleri), Aşçı Dayanışması ve Yeryüzü Pazarları Koordinatörü Yasmina Şelfun Lokmanoğlu'ndan detayları dinledik.

Patili dostlarımıza doğal ve katkısız gurme lezzetler üreten bir marka kuran Şef Rafet İnce, dünyanın ve ülkemizin ilk 'Petgastronomisti'. "Yemediğimiz hiçbir ürünü patili dostlarımıza yedirmiyoruz!" diyor.

İstanbul'dan uzaklaşmadan resort tatili yapmak isteyenler için geçen yıl açılan ama bu yıl yenilikleriyle gelişen tüm İstanbulluların merak ettiği BELTUR Büyükada'yı tanıyoruz. Beltur Genel Müdürü Cenk Akın'a tüm İstanbulluların merak ettiği soruları sorduk.

Yönettiği şirketin rotasını sağlıklı ve iyi gıdaya yönlendiren ve yeni yatırımlar yapmasına vesile olan kadın girişimci Oya Zingal'ı da konuk ettik. Premium zeytinyağı markası Olivoyage ile fark yaratıyor ve Lezzet Fabrikası’nda da kadın üreticileri destekliyor.

Gastronomi eğitiminde rehber olma amacıyla okullara yönelik tanıtım içerikli dosyalarımızın bu sayı konuğu Kapadokya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü oldu.

Okumak için tıklayın:

https://rafinedergi.gastronomiturkey.com/21/

Yorum Yaz

 
 
  captcha