17 Temmuz 2024, Çarşamba

Balığın ve mezenin en tazesi ve bol çeşitlisi

Balığın ve mezenin en tazesi ve bol çeşitlisi
Misina Balık, yalnızca balık ve balık mezeleri değil, akivadesten kidonyaya, vongoleden istiridyeye uzanan benzersiz deniz lezzetleri sunuyor. Alışılagelmiş balık yemeklerinin en güzellerini de konseptlerine uyarlayan Göztepe’deki mekan, Ege-Akdeniz tarzı rustik ortamıyla ve açık mutfak konseptiyle çok seviliyor. Sahibi Suat Yılmaz, mezelerdeki iddiasını da şu sözlerle ortaya koyuyor: “Türkiye’de bu kadar zengin meze çeşidi olan bir restoran yok.”

Misina Balık’ın hikayesi 2005 yılında Fenerbahçe Dalyan’da açılan ilk restoranla başladı. 2015’de ikinci şube olarak Göztepe Parkı’nın yemyeşil ağaçlarına bakan şimdiki yerlerini açtılar. İlk şube kentsel dönüşüm nedeniyle 2018 yılında kapanmak zorunda kalınca Göztepe’deki restoranla yollarına devam ediyorlar.

Misina Balık’ın sahibi Suat Yılmaz’ın hikayesi adım adım ilerleyen bir başarı ve lezzet yolculuğu... Gençliği İstanbul’daki birçok restoranda çalışarak geçen Yılmaz, bunu özellikle tercih ettiğini çünkü her çalıştığı yerden farklı bir şey öğrendiğini söylüyor. “Deniz ve balık benim işim” diyen Yılmaz, çalışma deneyimleri ve kişisel araştırmalarıyla bu mesleğin tüm inceliklerine hakim olduğunu ifade ediyor. Yılmaz şöyle konuşuyor:

“Bu emeklerimin hala çok faydasını görüyorum. Mutfaktan servise, ürün tedariğinden müşteri ilişkilerine kadar her alanda neyin nasıl olması gerektiğini bilmek büyük artılar kazandırıyor.” Suat Yılmaz, 16 yaşında gittiği Ayvalık Cunda Adası’nda Ege mutfağı ile tanışmış ve çok sevmiş. İşte şimdi Misina Balık’ta da Girit, Ayvalık, Cunda ve Rum mutfağından lezzetleri içeren bir menü sunuyor. Alışılagelmiş balık yemeklerinin en güzellerini de konseptlerine uyarlıyor. Öte yandan damak tadı çok iyi olan müdavimlerinden de fikir alarak menüye ara sıra dokunuşlar yapıyorlar.

Meze çeşitlerinde yok yok

Misina Balık, meze çeşitlerinde çok iddialı! Suat Yılmaz, “Değil İstanbul’da, Türkiye’de dahi bu kadar zengin meze çeşidi olan bir restoran yok” diye konuşuyor. Mezelerini Ege ve Akdeniz’de yetişen çok çeşitli otlardan hazırlıyorlar. Misina’nın deneyimli ekibi, yalnızca balık ve balık mezelerinin değil, akivadesten kidonyaya, vongoleden istiridyeye uzanan benzersiz deniz lezzetleriyle de doyumsuz tatlar sunuyor.

Akvaryumda canlı canlı

Ara sıcak deniz ürünleri ve mevsimin en taze balıklarından oluşan lezzetlerinin yanı sıra kabuklu deniz ürünleri de mevcut. Kabuklu deniz canlılarının sergilendiği bir akvaryumları var. Akvaryumdaki sıcaklık derecesi yaz-kış kabukluların canlı kalabileceği şekilde ayarlı.

Çocuklara balık yediren köfte Misina’nın her yaştan müşterisi var; çocuklar için ise özel menü veriyorlar. Suat Yılmaz özellikle balık köftesinden bahsetmek istiyor: “Genel kanının aksine artan balıklardan değil, özel olarak levrekten yapılmış bir köftedir. Balık her yaşta herkesin yemesi gereken bir lezzet.” Mekan, çocuğu olan ailelerin keyifli ve rahat bir yemek yiyebilmeleri için bir ‘oyun ablası’ tahsis ediyor. Aileler lezzetli bir sofrada yemeklerini yerken, çocuklar da oyun ablalarıyla eğitici oyunlar oynuyorlar.

Açık mutfak konsepti

Ege-Akdeniz tarzı rustik mimariye sahip mekanın en önemli özelliklerinden birisi mutfağının açık plan olması. Balıkların ayıklanmasından pişirilmesine her aşamayı görebiliyorsunuz. Balıkları ve mezeleri sergiledikleri bölümlere ilave olarak şarap kavı ve mahseni de mevcut. Butik firmaların çok güzel şaraplarını servis ediyorlar.

Örnek işletme

Ege’den Akdeniz’e Adana’dan Ankara’ya pek çok balık restoranının Misina Balık’ı örnek aldığını belirten Yılmaz, bundan memnun. “Misina Balık markasıyla genç girişimcilere örnek olmak, markamızın katma değerini her geçen gün daha da arttırmak arzusundayız” yorumunu yapıyor. Mekan, aynı zamanda bir okul gibi çalışıyor, pek çok çalışanı sektöre kazandırıyor..

Pazar ritüeli

Haftanın 7 günü en taze balıklarla en güzel lezzetlerle ve güler yüzlü profesyonel ekibiyle misafirlerini ağırlayan Misina Balık’ın sahibi Suat Yılmaz için özellikle pazar günleri önemli. “Her zaman işimin başındayım ama özellikle pazar günleri benim için bir ritüel” diyen Yılmaz şunları anlatıyor: “Hem mutfakta çalışıyorum, hem de misafirlerimizin masalarını dolaşarak onların görüşlerini alıyorum. Herkesin fikri, damak zevki benim için çok önemli. Beğeniler, memnuniyetler, gülen yüzler ben ve ekibim için motivasyon oluyor. İşimizi çok iyi yaptığımızı biliyoruz ama yine de tüm bu güzel söylemler bizleri mutlu ediyor.”

Misina Ekspresler geliyor

Suat Yılmaz, halen tek şube olarak hizmet veren Misina markasını daha çok geliştirmek istiyor. Yakında “Misina Ekspresler” açacaklarını bildiren Yılmaz, alkolsüz olarak hizmet verecek bu mekanları belirleme aşamasında oldukları bilgisini paylaşıyor ve “Misina ve Misina Ekspresleri yurt dışına da taşıma planlarımız var” diye ekliyor.

www.misina.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha