Gastronomiye ilham veren kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde buluştu

Gastronomiye ilham veren kadınlar,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde buluştu
08 Mart 2018, 15:15
Gastronomi dünyasının önemli şefleri ve iş ortakları ‘kadının endüstriyel mutfakta güçlenmesi’ konusunda farkındalık yaratmak için Gastronomiye I·lham Veren Kadınlar Platformu’nun ilk toplantısında bir araya geldi.

Unilever Food Solutions’ın stratejik ortaklığında düzenlenen toplantıda, dünyada olduğu gibi Türkiye’de önem kazanan ‘cinsiyet eşitliği’ gündemi için Şef Mehmet Gürs, Şef Aylin Yazıcıogˆlu, Şef Didem S¸enol, Şef I·smet Saz, Şef Üryan Dogˆmus¸, Şef I·nanç Baykar, Unilever Food Solutions Lider Şefi Yasemin Ataman, WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, MSA Genel Müdürü Sitare Baras ve Big Chefs Kurucusu Gamze Cizreli “Yeme-I·çme sektöründe kadın olmak nedir?” ve “’Kadının gastronomideki yeri ve geleceği için daha iyi şartlar nasıl oluşturulur?” sorularına yanıt aradı.

Unilever Food Solutions’ın desteğiyle mutfakta kadın için fırsat es¸itligˆi konusunda toplumda ortak bir farkındalık yaratmayı hedefleyen bu platform, aynı zamanda bu konuları tartıs¸manın yanı sıra ölçülebilir bir fayda yaratmayı da kendine amaç ediniyor. Toplantıda, ihtiyaç sahibi kadınların egˆitimine kaynak yaratan bir platform olus¸turulduğu belirtilirken, bir genç kadın s¸ef adayına verilen bursun duyurusu da yapıldı.

Gastronomiye I·lham Veren Kadınlar Platformu önümüzdeki dönemde sektördeki kadın liderler, s¸efler, is¸ ortakları ve ögˆrencilerle yapılacak ilham verici projelerle farkındalık yaratarak gastronomide kadınların güçlenmesine destek olmayı hedefliyor.

Yorumlar