Geleneksel İksir Doğa ve Mantar Şenliği ile oksijenin kalbine yolculuk

Geleneksel İksir Doğa ve Mantar Şenliği ile oksijenin kalbine yolculuk
Doğası, tarihi ve kültürel zenginliği ile kadim Kastamonu’da bir cennet olan İksir Resort Town; Ballıdağ ormanı derinliklerinde yapılacak mantar avı deneyimi için 4-6 Mayıs tarihleri arasında sizleri 8. Geleneksel İksir Resort Town Doğa ve Mantar Şenliği’ne bekliyor.

İstanbul’a uçakla bir saat mesafedeki Kastamonu, Anadolu’da florasının çeşitliliği ve mutfak kültürünün zenginliği ile dikkat çeken destinasyonlar arasında yer alıyor. Türkiye’nin sayılı oksijen çadırlarından biri olan ve özellikle mantar çeşitliğiyle bilinen Daday Bölgesi’nde; her yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören Geleneksel İksir Resort Town Doğa ve Mantar Şenliği’nin 8’incisi akademisyen Yakup Erdem işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Huzur veren yemyeşil doğası ve tertemiz dağ havasıyla yenilenme fırsatı sunan Daday’daki Doğa ve Mantar Şenliği kapsamında; önce Yakup Erdem’den doğadaki bitki ve meyve türleriyle mantar toplamanın tüm incelikleri öğrenilecek. Ardından da Ballıdağ’ın eteklerinde, zengin mantar türlerinin, ot ve meyve çeşitlerinin keşfi başlayacak. Boyları 35-40 metreleri bulan sarı çamlar, kara çamlar, köknar, ladin ve meşe ağaçlarının arasında huzurlu bir yürüyüş yaparken, kuzu göbeği başta olmak üzere pek çok mantar çeşidinin peşine düşülecek.

Toplanan mantar çeşitleri hakkında öğrenilecek değerli bilgilerle mantarların gizemli dünyasına girerek, lezzetiyle nam salmış, topraktaki servet olarak nitelendirilen kuzu göbeği mantarı aranacak. Ayrıca, Ballıdağ’dan toplanan aromatik bitki ve çiçeklerden yağ yapımı da deneyimlenecek.

Tabiat ananın sunduğu bu muhteşem lezzetleri bularak toplama deneyimiyle doğada keyifli zaman geçireceğiniz Doğa ve Mantar Şenliği’nde, doğanın mucizevi etkisiyle vücudunuzun stresten arındığını ve hafiflediğini hissedeceksiniz. Akşam ise İksir Resort Town’da şef Evren Deniz ve ekibinin ormandan toplanan mantarlar ve otlar ile hazırlayacağı mönüyle unutulmaz bir tadım keyfi yaşayacaksınız.

İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası’nın Yakup Erdem rehberliğinde 4-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceği doğanın ve gastronominin tadına varacağınız bu özel turla yaşam sanatınızı çeşitlendirebilirsiniz.

iksirresorttown.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha