15 Temmuz 2019, Pazartesi

Ma’Nâ; yemekleri tadında, müziği tam deminde

Ma’Nâ; yemekleri tadında, müziği tam deminde
Karaköy’de Kemankeş Caddesi ile Galata Mumhanesi Sokak’ı birbirine bağlayan Fransız Geçidi’nde bulunan Ma’Nâ, geleneksel meyhane kültürünün yemekleri tadında, müziği tam deminde modern bir temsilcisi… Zamansız detaylarıyla sıcak bir ambiyansa sahip olan Ma’Nâ, paylaşımlık olarak masaya sunulan soğuk meze ve ara sıcaklarıyla keyfinize lezzet katıyor.

Karaköy Ma’Nâ, çoğu mekanda artık bozulmakta olan klasik meyhane kültürünü, günümüzün vazgeçilmezlerine bağlı kalarak, görmesi gereken saygıyı tekrar kazandırmak amacıyla 2013 yılında kapılarını açıyor. Karaköy’de Kemankeş Caddesi ile Galata Mumhanesi Sokak’ı birbirine bağlayan Fransız Geçidi’nde bulunan Ma’Nâ, olduğu gibi, abartısız, geleneksele saygılı bir mekan. Kısacası, geleneksel meyhane kültürünün yemekleri tadında, müziği tam deminde modern bir temsilcisi…

Zamansız detaylarıyla sıcak bir ambiyansa sahip Ma’Nâ’nın dekorasyonunu mekan sahipleri ve İçmimar Aycan Ateş birlikte tasarlamış. Mekandan içeri girdiğinizde sizi karşılayan turkuvaz karolarla bezeli barı, çeşitli yerlerden toplanmış ufak dekoratif eşyalar, tablolar gibi detaylarıyla geçmişten gelen bir yaşanmışlık hissi veriyor. Ma’Nâ, iç, bahçe ve pasaj bölümünde meyhaneye ve rakıya görmesi gereken saygıyla yaklaşabilen toplam 120 kişiye kadar konuk ağırlayabiliyor.

Mezeleriyle yaşıyor

Ma’Nâ’nın mutfağında, açıldığı günden beri onları yalnız bırakmayan Sinan Çetinkaya var. Burayı balık restoranlarından ayrı tutmaya çalışıp, meze ve yemeklerle yaşatmaya çalışıyorlar. Soğuk meze ve ara sıcak olarak her şey paylaşımlık olarak masaya sunuluyor. Bunun dışında 51 çeşitten oluşan geniş kapsamlı rakı seçeneğiyle de mönüsünde fark yaratıyor. Soğuk mezelerden mutabbel, pancarlı bulgur, mercimek köftesi, lakerda, çiroz, tarama, mumlu balık yumurtası, somon fümeden oluşan balık pazarı tabağı; ara sıcaklarda yaprak ciğer, sarma kokoreç, çıtır kabak kızartması, dört peynirli sucuk, bamya kızartması gibi farklı tatlara yer verilmiş. Ma’Nâ, mutfağında kullandığı her ürünü İstanbul’daki ve Türkiye’deki en özel ve bilindik yerlerden tedarik ediyor. Turşuyu Petek Turşu’dan, deniz ürünlerini Taze Balıkçı’dan, kırmızı et ve sakatatları Özer’den gibi…

Ma’Nâ, 12:00 ile 16:00 saatleri arası Türk yemeklerinden oluşan, daha uygun fiyatlarla sunduğu öğle yemeği mönüsüyle servise başlıyor ve akşamları 18:00 ile 24:00 saatleri arasında beyaz masa örtülerini serip meyhane düzenine geçiyor.

www.karakoymana.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha