18 Ağustos 2022, Perşembe

Pots and Pens; ihtiyaç ve taleplere uygun özelleştirilmiş deneyimler sunuyor

Pots and Pens; ihtiyaç ve taleplere uygun özelleştirilmiş deneyimler sunuyor
Etiler Alkent Çarşı içerisinde iki katlı müstakil bir binada kapılarını açan Pots and Pens, bünyesinde hem yaratıcılık odaklı atölye çalışmaları yapıyor hem de atölye mutfağında dünyadaki trendler ve değişen bakış açılarıyla kurgulanan mutfak atölyelerine imza atıyor. Bu atölyede kurum, yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin ihtiyaçlara uygun olarak özelleştirilmiş bir deneyim yaşamak mümkün.

Röportaj: Gülçin Acar

gulcin.acar@rafinemedya.com

Nisan ayında kapılarını açan Pots and Pens, mutfak atölyeleri ile yaratıcılık odaklı atölyelerini birleştiren bir konsepte sahip. Pots Mutfak ve Pens Stüdyo’da farklı atölyelere katılabildiğiniz gibi dilerseniz kutlama organizasyonlarınızı burada yapabiliyorsunuz. Ayrıca; kapalı grup atölyeleri, online doğum günleri, online atölyeler gibi fiziksel bir arada olmayı gerektirmeyecek seçenekler de yaşadığımız pandemi dönemine uygun farklı alternatifler olarak sunuluyor. Şehrin merkezi bir noktasında olmasının avantajı olarak birçok seçenekle ulaşabileceğiniz atölye aynı zamanda parklarla ve yeşilliklerle çevrili ortamıyla da keyifli zaman geçirme olanağı tanıyor. Mekan, konuklarına hem otopark hem vale hizmeti alternatiflerini sunuyor. Alt katı mutfak olarak koordine edilen Pots and Pens’in üst katı ise stüdyo alanı. Ayrıca bu katta bulunan teras da konukların en beğendiği alanların başında yer alıyor. Mutfak atölyelerine ev sahipliği yapan bölüm oldukça donanımlı. 20 kişilik kapasiteye sahip bu atölyede şef istasyonu dışında 10 istasyon bulunuyor. Atölyede hazırlanan yiyeceklerin hep beraber denenebileceği geniş bir sofra bölümünün yanı sıra restoran donanımında bir hazırlık mutfağı da atölye içerisinde bulunan diğer alanlar. Pots and Pens’i Kurucu Ortak Deniz Tan Besimoğlu’ndan dinledik.

Pots and Pens markasının kuruluş hikayesini anlatır mısınız? Süreç nasıl ilerledi?

Uzun zamandır yazarlık ve yaratıcılık odaklı bir atölye alanı açma fikri aklımızda vardı. Bu doğrultuda olabilecek mekanları gezerken Etiler Alkent’te devredilmeyi bekleyen bir mutfak okulu çıktı karşımıza. İçi oldukça eskiydi, dekorasyon anlayışı hiç bize uymuyordu ama o eskiliğine ve demodeliğine rağmen, mutfak işi aklımızda hiç yokken bile, tüm ekip buradaki potansiyel karşısında heyecanlandık. Güvendiğimiz insanları getirip fikir aldık, uzunca bir süre üstüne yattık bu fikrin. İlk başta o adımı atmaya cesaret edemiyor gibiydik hatta ama sonra bir senenin ardından yeni ve daha avantajlı bir teklifle konu tekrar gündemimize geldi. Bu sefer karşı koyamadık ve gözümüzü karartıp bu işe girmeye karar verdik. Mekanın üst ve alt katının olması, birbirinden bütünüyle farklı iki alan sunuyor olması da mutfak atölyeleri ile yaratıcılık odaklı atölyeleri birleştirecek bir mekan yaratma fikrini verdi. İsim ve logomuz da bu iki dünyanın birleşiminden doğdu.

Pots Mutfak’ta ne gibi etkinlikler ve eğitimler sunuyorsunuz?

Mutfak atölyelerimizde ezbere yemekler yapmayı değil; severek, eğlenerek yemek yapmayı öğretiyoruz. Bu doğrultuda mutfak alanımızda Türk ve dünya mutfaklarından örneklerin ele alınacağı atölyelerin yanı sıra uzmanlaşmak isteyenlere yönelik teknik atölyeler de bulunuyor. Bunun yanı sıra kurumlara özel oyunlaştırılmış mutfak atölyeleri ile kurumsal eğitim alanına yeni bir soluk getiriyoruz. Çocuklar için de yemek yapmayı sevdiren, yemek yaparken matematik, fizik gibi konularda ufuklarını açacak atölyeler planlıyoruz. Kısacası; kurum, yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin farklı hedef kitlelerimizin farklı taleplerini anlıyor, mutfak atölyelerimizi bu ihtiyaçlara göre özelleştiriyoruz. Atölyelerimizin yanı sıra video/fotoğraf çekimleri, chef’s table etkinlikleri, özel toplantı ve buluşmalar, doğum günü ve özel gün kutlamaları gibi etkinliklere de ev sahipliği yapabiliyoruz.

Bünyenizde eğitmen şef bulunuyor mu? Eğitimlerde nasıl bir iş birliği yapıyorsunuz?

Beraber çalıştığımız bir danışman şefimiz var. Bunun yanı sıra geniş bir de şef ağımız var. Atölyeye bağlı olarak o alanda uzman şeflerle çalışabiliyoruz. Dolayısıyla pastacılık atölyesinde ayrı, suşi atölyesinde ayrı, çocuk-odaklı bir atölyede ayrı şefler görmek mümkün. Bu şef ağımızı günden güne geliştirmeyi ve farklı alanlarda uzmanlaşmış şeflerle zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanı sıra kurumsal mutfak atölyeleri için takım koçu veya kurumsal eğitmen gibi mutfak dışı kulvarlardan insanlardan da destek alabiliyoruz. Şefimiz mutfak atölyesini yürütürken bir takım koçu atölyeyi gözlemleyip katılımcılara ekip çalışması, liderlik gibi açılardan iç görüler de verebiliyor.

Alanınızda son dönem en çok hangi workshop, eğitimler talep görüyor? Bilgi verir misiniz?

Kurumlar pandemi döneminde çalışanlarını kapalı mekanlara göndermeyi tercih etmiyorlar. Bu nedenle kurumlar için odağımızı online’a çevirdik. Çalışan motivasyonunu yükseltmeye yönelik, eğlenceli online içerikler sunuyoruz. Bu alanda en çok rağbet gören atölyelerimiz artizan burger ve pizzadan makarnaya çeşitli İtalyan atölyeleri… Çalışan ebeveynler çocuklarıyla evde kaldıkları için çocuklara yönelik online atölye talepleri de geliyor. Çevrim içi atölyelerin yanı sıra özellikle çocuklarda kapalı grup atölyelerine ilgi arttı. Çocuklar için en çok tercih edilen atölyelerimiz pizza ve cupcake atölyelerinin yanı sıra sanat ve yemeği birleştiren “Yenilebilir heykeller” tarzı atölyelerimiz ve üst katımızda yaptığımız sanat atölyeleri.

Röportajın tamamı Gastronomi Turkey by Rafine'nin 3'üncü sayısında.

Haberin tamamını okumak için; https://rafinedergi.gastronomiturkey.com/3/

Yorum Yaz

 
 
  captcha