Rumeli Üniversitesi Aşçılık ve Pastacılık Akademisi’nin yeni dönem eğitimleri başladı

Rumeli Üniversitesi Aşçılık ve Pastacılık Akademisi’nin yeni dönem eğitimleri başladı
Pastacılık, aşçılık ve ekmekçilikte işin inceliklerini öğreten ve verdiği uluslararası geçerliliği olan sertifikalarla iş olanağı sunan Rumeli Üniversitesi Aşçılık ve Pastacılık Akademisi, 2021 yılı yeni eğitim programına başladı.

Rumeli Üniversitesi Aşçılık ve Pastacılık Akademisi, Liçi House Kanlıca, Haliç ve Silivri olmak üzere üç ayrı mutfağında pastacılık ve aşçılık eğitimleri sunuyor. Yeni dönemi Şubat ayı itibariyle başlayan akademide, profesyonel olarak mutfak üzerine bir kariyer şekillendirmek isteyen kişilere yönelik tam donanımlı uzun ve kısa dönemli eğitimler bulunuyor. Liçi House, İstanbul Rumeli Üniversitesi ile yürüttüğü iş birliğiyle Kanlıca’nın tarihi atmosferinde bulunan mekanında uluslararası geçerliliği olan sertifikalı eğitimler veriyor. Güçlü eğitim kadrosuna sahip olan akademide pastacılık eğitimini Şef Sibel Karakuş, aşçılık eğitimini ise Şef Mehmet Bayar üstleniyor. Uzun dönem profesyonel pastacılık ve aşçılık eğitiminde yer alan hijyen ve iş sağlığı teorik eğitimini ise Rumeli Üniversitesi’nin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Özyaral sunuyor. Akademi kapsamında verilen kısa ve uzun dönemden oluşan Profesyonel Aşçılık Eğitimi, 16 saat iş güvenliği, 16 saat hijyen, 208 saat uygulamalı eğitimden oluşuyor. Tercihe göre iki ay eğitim pratiğinin de olduğu program toplamda 32 saat teorik ve 208 saat uygulamalı olmak üzere oluşturulmuş. Üç uluslararası geçerliliği olan sertifika verilen eğitimde katılımcıların tüm malzemeleri akademi tarafından karşılanıyor. Eğitimde; soğuk meze ve zeytinyağlılar, köfte, ordövr ve ara sıcaklar, et yemekleri, fast food, makarna ve pizzalar gibi türlerin yanında servis-sunum eğitimi de yer alıyor. Dünya ve Türk mutfağının temel öğelerini taşıyan mutfağa girişi için bir adım olan Kısa Dönem Temel Aşçılık Eğitimi ise 32 saatlik eğitim programından oluşuyor.

Uzun Dönem Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik Eğitimi, toplamda 240 saat ve 15 haftalık bir eğitim programından oluşuyor. Üç adet sertifika verilen eğitimde herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Yine eğitim sırasındaki tüm malzemeler akademi tarafından karşılanıyor. Kısa Dönem Temel Pastacılık & Ekmekçilik Eğitimi’nde ise en iyi restoran ve pastanelerde sunulan temel pasta ve ekmeklerin yapımını içeren 32 saatlik eğitim programı bulunuyor. Eğitimler, haftada bir gün dört saat olmak üzere, sekiz hafta sürüyor. Eğitim sonunda ise T.C. İstanbul Rumeli Üniversitesi onaylı Eğitim Sertifikası veriliyor. Uzun dönemde olduğu gibi eğitim sırasındaki tüm malzemeler akademi tarafından karşılanıyor.

“Pandemi pastacılık ve aşçılığa yönelimi arttırdı”

Hayatın eve taşındığı pandemi sürecinde insanların daha fazla mutfakta vakit geçirmelerinin özellikle gençlerin ve kadınların meslek seçimlerinde pastacılık ve aşçılığa yönlenmelerine neden olduğundan bahseden Pastacılık-Aşçılık Akademisi ve Liçi House Şefi Sibel Karakuş “Yemek kurslarına evinin mutfağında harikalar yaratmak isteyenler de geliyor. Ancak ağırlık bu işi meslek olarak yapmak isteyenlerde. Girişimciler, pastacılık gibi alanlarda hünerlerini göstererek, hem lezzetli ürünler meydana getirmek hem de bunların satışını gerçekleştirerek, aile ekonomilerine katkı sağlamayı amaçlıyor” diyor.

“Turistler eğitime geliyor”

Geçen yıl başlanan pastacılık eğitimlerine bu yıl aşçılığın da eklendiğini söyleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Danışma Kurulu Üyesi Mine Tükel, “Uluslararası geçerliliği olan bir sertifika verdiğimiz için eğitimlerde dikkat çeken bir unsur da gurbetçilerin ilgisi oldu. Temmuz ve Ağustos döneminde Türkiye'de hem tatil hem eğitim alan gurbetçiler yaşadıkları ülkelere farklı donanımlar ile dönmüş oldu. Bunu görerek bu yıl pastacılık eğitimlerimize aşçılığı da dahil ettik” diye belirtiyor.

www.pastacilik.rumeli.edu.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha