Ahde Vefa, Türk Kahvesi adına yazılmış sıra dışı bir eser

Ahde Vefa, Türk Kahvesi adına yazılmış sıra dışı bir eser
Ahde Vefa, kahvenin 500 yıllık kültürüne ve mirasına sahip çıkarken, kahveyi sadece bir içecek olarak değil, tarih, kültür, günlük yaşamımız içindeki davranışlarımız, konuştuğumuz dilimiz, damaklardaki farklı lezzetlerimiz ve sanat perspektifinden ele alarak tüm dünyaya Türk Kahvesinin ne olduğunu anlatmaya başlıyor.

Bugüne kadar Türk kahvesi adına birçok önemli eser yazıldı. Çok değerli bilgiler aktarıldı bu 500 yıllık kültüre, mirasa… Ahde Vefa, bu mirasa sahip çıkarken, kahveyi sadece bir içecek olarak değil, tarih, kültür, günlük yaşamımız içindeki davranışlarımız, konuştuğumuz dilimiz, damaklardaki farklı lezzetlerimiz ve sanat perspektifinden ele alarak tüm dünyaya Türk kahvesinin ne olduğunu anlatmaya başlıyor.

The Best of The Best (1995-2020) ve Dünyanın En İyi Kahve Kitabı ödülleri dahil uluslararası yedi ödüle sahip Gastronomi Yazarı, Kahve Gurmesi Cenk R. Girginol’un Kahve-Topraktan Fincana ve Kahve-Fincandan Lezzete kitaplarından sonra üçüncü kitabı olarak kahve severlere ve okuyuculara sunuldu.

50’inci Yıl Anısına, “İlham Dolu 50 Yıl” mottosu ile katkıda bulu, an Kütahya Porselen kitabın sponsoru olarak Türk Kahvesi’ne sahip çıkıyor. Kitapta, kaynakçaları, tarihi belgeleri ve gravürler eşliğinde gerçek, objektif kahve ve Türk Kahvesi tarihi, Türk Kahvesinin pişirilme adımları, standardizasyonu ve doğruları, bilimi, sağlığa olan etkileri, Türk toplumuna yön vermiş kahve adına yazılan ve söylenen 40 adet türküden oluşan özel bölümü, göz alıcı fotoğraflar eşliğinde kahve ile yapılan microart sanatının özel koleksiyon bölümü, hikayeleri, anektotları, göz altı peeling’den çiçeklerinize gübreye kadar farklı kullanım alanları, fal sözlüğü, özel reçeteleri ve çok değerli isimlerin paha biçilemez katkılarını bulabiliyorsunuz. Kapağı ise dünyanın en büyük microart sanatçılarından Hasan Kale’nin kitaba özel tasarladığı ve yarattığı bir eser. Türk Kahvesi ile İstanbul Boğazı’nı, Galata’yı, Kız Kulesini anlatan bu yapıtta, kulakçıkta detayı verilen hoç ve şaşırtacak bir sürpriz de bulunuyor.

Bir sanat eserinin içinde başka bir sanat eseri…

Kapağından içindeki özel koleksiyon sergisine kadar büyük katkıda bulunan Dünyanın en büyük microart sanatçılarından “MicroAngelo” Hasan Kale, fotoğraf sanatçısı Koray Kasap, yeme içme denilince akla ilk gelen isimlerden üstad Vedat Milor, türkü ve bilmece derlemesi ile kitaba paha biçilmez bir katkıda bulunan Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, bilim ve kahvenin sağlık yazıları ile çok değerli bilgiler Doç. Dr. İlkay Gök, Safranbolu kahve müzesi ile kültürümüzü yaşatan Semih Yıldırım ve Atilla Narin, çektiği resimlerle Mesut Erdoğan, gönlünden kopan dizeleri ile ünlü şef Murat Aslan ve kahve ile geçen 18 sene… Gönül işi bir birliktelik bu kitaptaki…

Yorum Yaz

 
 
  captcha