Türkiye’nin ilk yerli hızlı treninin mutfak setleri Öztiryakiler’den

Türkiye’nin ilk yerli hızlı treninin mutfak setleri Öztiryakiler’den
Türkiye’nin ilk yerli ve milli hızlı tren projesinin mutfak setlerini Öztiryakiler üretti. Öztiryakiler'in açıklamasına göre, Türkiye, yerli ve milli üretim vizyonu çerçevesinde geliştirdiği büyük bir projeyi daha gerçeğe dönüştürdü.

Sakarya'daki Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi'nin (TÜVASAŞ) tesislerinde yerli ve milli kaynaklarla tasarlanan tren setlerinin ilki raya indi. Geçtiğimiz hafta raylara indirilen Türkiye’nin ilk Milli Yerli Elektrikli treni yüzde 80 yerlilikle üretilen tren, saatte 160 kilometre hıza ulaşabiliyor. Yerli trenin mutfak setlerinde yine yerli üretim yapan ve dünyanın dört bir yanına ihracat gerçekleştiren Öztiryakiler tercih edildi. 2021'de yapılması planlanan ve tasarım çalışmaları tamamlanan saatte 250 km hız kapasiteli üretilecek ve yerlilik oranı yüzde 80'lerde olacak yerli trenin mutfak projesi, yine yerli üretim yapan ve dünyanın dört bir yanına ihracat gerçekleştiren Öztiryakiler tarafından gerçekleştirildi.

Öztiryakiler Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki, konuyla ilgili olarak, "Bu, Türkiye’nin kendi kendine yetebildiğinin en büyük göstergesi. Endüstriyel mutfak sektöründe geldiğimiz teknoloji seviyesiyle, bu sektörde de dünyanın en iyileriyle aynı ligdeyiz. Milli ve yerli vizyonuyla ileri mühendislik teknolojilerinin ürünü olan hızlı trende artık dünya sahnesinde yer alıyoruz” dedi.

"Türkiye, yerli ve milli üretim vizyonu çerçevesinde geliştirdiği büyük bir projeyi daha bugün gerçeğe dönüştürdü, yarın daha gelişmişlerine hazırlanıyoruz" diyen Tahsin Öztiryaki, Türkiye’nin hemen her teknoloji alanında kendi kendine yetebilecek kaynak kabiliyetine eriştiğini söyledi.

"Milli projeler geleceğimizi oluşturacak"

TÜVASAŞ’ın tamamen yerli üretim teknolojileriyle ve Türk mühendislerle geliştirdiği milli trenin, hepimizin gurur kaynağı olduğunu dile getiren Tahsin Öztiryaki, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle artık demiryollarımızda ithal tren kullanmayacağız, kendi hızlı trenlerimizi yapacağız. 56 setlik hızlı tren seti üretim programı onayıyla birlikte yakın gelecekte dünyaya tren seti ihraç eden bir ülke olacaktır. Bu sektörü destekleyecek, nitelikli insan kaynağı yetiştirecek Raylı Sistemler Enstitüsü kuruldu. Raylı Sistemler Mühendisliği ve Meslek Liseleri'ni daha önce kuran Türkiye, bu konuda bilgi ve insan kaynağı alanına güçlü yatırımlar yapmıştır. Bizler de Türkiye'de yerli kaynaklarımızla üretilebilen her ürünün desteklenmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Devletimiz bu konuda üreticilerimizi sonuna kadar destekliyor. Daha önce milli gemimizin mutfak setlerini üretmiş ve teslim etmiştik. Bugün, milli ve yerli trenimizin mutfak setlerini üretmekten ötürü gururluyuz. Bu vagonların içerisinde yabancı firmalardan yüzde 50 oranında fiyat avantajı olan Türk mutfak setleri yer alıyor. Böylesi büyük projelerle Türkiye’nin artık birçok alanda kendi kendine yetecek kabiliyette olduğunu görüyoruz. Yabancı üreticiler milli projeler sayesinde endüstriyel Türk mutfak sektörünün geldiği noktayı da görmüş oluyor. Bu sadece bizim değil, Türk sanayisinin bir başarısı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sanayi Bakanlığımıza, Ulaştırma Bakanlığımıza ve TÜVASAŞ yetkililerine bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yerli ve milli projeler hem ülkemizin, hem de üreticilerimizin geleceği açısından kritik öneme sahip.”

Yorum Yaz

 
 
  captcha