20 Haziran 2024, Perşembe

Ajjna; farklı ülkelerden esintiler sunuyor

Ajjna; farklı ülkelerden esintiler sunuyor
Kuruluş felsefesiyle bir restorandan daha fazlasını sunan Ajjna, lezzet avcılarına farklı ülkelerin gastronomisinden esintiler sunuyor. Sektörün hem genç hem de deneyimli ismi Mustafa Yaşaroğlu’nun sekiz ülkeye yaptığı ziyaretler, aldığı mutfak sanatları eğitimleri ve alanında uzman kişilerle uzun süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkan konsept, Etiler’de misafirlerine farklı bir deneyim sunuyor.

Hint felsefesinde bağlanma ve keyif almayı sembolize eden üçüncü gözün adı olan Ajjna, marka vaadine uygun olarak tasarlanan mutfak ve mimari anlayışıyla ziyaretçilerine çok farklı bir restoran deneyimi sunuyor. Türkiye’de hizmet sektöründe ki başarılarıyla adından sıkça bahsettiren Mustafa Yaşaroğlu’nun sekiz ülkeye yaptığı seyahatler, aldığı mutfak sanatları eğitimleri ve alanında uzman kişilerle aylar süren çalışması sonucunda ortaya çıkan mekan, çeşitli ülkelerin mutfak ve mimari anlayışından izler taşıyor.

Özgün bir mekan

Dünya mutfağının klasik lezzetlerini kendine has şekilde yorumlayarak özgün bir mutfak anlayışı oluşturan Ajjna, rahatlatıcı ve şık iç mekan tasarımıyla beklentinin ötesinde, hayal edilenden fazlasını sunuyor. Yaşaroğlu, mekanın ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: “Kendim, restoran ve nargile üzerine iş yapan mekanların iyi bir müşterisiyim. Aslında uzun yıllardır bir mekan açma fikrim vardı. Bu konuda farklı ülkelerde eğitim çalışmaları ve araştırmalara katıldım. Bu nedenle sektörde her gün birbirine benzeyen birçok mekan varken farklı ve kendine özgü kültürü olan bir restoran yaratmak önemliydi. İş seyahatleri, workshop ve mutfak sanatlarıyla ilgili çeşitli eğitimler sonrasında alanında uzman kişilerle uzun süren çalışmalar sonucu, çeşitli ülkelerin mutfak sanatları ve mimari anlayışından izler taşıyan Ajjna ortaya çıktı.”

Doğuyla batı bir arada

Ödüllü mimar Esat Fişek imzası taşıyan, orta yüzyıl mimarisinden esinlenilerek dekore edilen mekan, konforu önde tasarımıyla şehrin yoğun temposunun verdiği yorgunluğu unutma fırsatı tanıyor. Konseptinde doğuyla batı öğelerini birleştiren Ajjna, endirekt aydınlanmanın uygulandığı ve orta yüzyıl Brezilya mimarisinin ağırlıklı olduğu bir iç tasarıma sahip.

Deneyimli şef Sezgin Can mutfakta

Farklı mutfak kültürlerine ait çeşitli yiyecek ve içeceklerin yanında, İtalyan Mutfağı ağırlıklı zengin mönüsüyle gastronomi avcılarına lezzet konusunda ‘rönesans’ı yaşatan Ajjna’ya Usta Şef Sezgin Can ve 25 kişilik ekibi hayat veriyor. Türkiye’de tanınmış birçok restoranda görev alan bir isim olan Sezgin Can, İtalyan Mutfağı konusunda uzun yıllar eğitimler vermiş deneyimli bir şef. Cafe-bistro konseptinde hizmet veren Ajjna’da dünya mutfağından lezzetler sunulsa da mönü, daha çok İtalyan Mutfağı ağırlıklı. Mekanda İtalyan yemeklerine alkolsüz kokteyller, kahve çeşitleri ve özel tasarımlarıyla dikkat çeken, aroma ve hazırlanışı konusunda iddialı olan nargileler eşlik ediyor. Mekanın iddialı olduğu ve misafirleri tarafından en çok tercih edilen spesiyalleri; İtalyan unundan yapılan ve elle işlenen Porçini mantarlı Spagetti, Sicilya usulü pişirilen Burata peynirli pizza ve yağsız bonfile dilimlerinden yapılan Taglietella Manzo. Mascarpone peynirinden yapılan Tiramisu tatlısı ve bal ve espresso ile servis edilen Panna Cotta da öne çıkan diğer lezzetler…

Kaliteli ve sağlıklı

Misafirlere en iyi hizmeti sunmak için her şeyin günlük ve taze olmasına özen gösterdiklerini ifade eden Yaşaroğlu, “Örneğin, makarnalarımız tamamen elde işleniyor. Mutfağımızda kullandığımız ürünlerin organik ve mevsimsel olması dikkat ettiğimiz bir diğer konu. Ek olarak, ürünlerimizde siyez buğdayı kullanmaya özen gösteriyoruz. Çünkü siyez buğdayının genetik yapısı on binlerce yıldır değişmemiş. Biz de ürünlerimizi hazırlarken siyez buğdayı kullanmayı tercih ederek Ajjna’nın mutfağını misafirlerimiz için daha sağlıklı bir hale getiriyoruz” diyor.

Kahvaltı servisi de bulunan Ajjna’da misafirler genellikle serpme kahvaltıyı tercih ediyor. Serpme kahvaltıda yöresel peynir çeşitleri, dana jambon, tereyağı, bal, kaymak, zeytin tabağı, domates, salatalık, menemen veya sucuklu yumurta ve reçel çeşitleri bulunuyor. Ara sıcaklardan oluşan sıcak tabağı ve et yoğunluklu şarküteri tabağıyla isteğe göre mönü zenginleştirilebiliyor. Klasik kahvaltı tatlarının dışında Pankek, Chia tohumlu yoğurtlu Granola, Avokadolu Poşe yumurta ve tereyağlı kruvasan gibi lezzetlerle de misafirlere farklı ülkelerin kahvaltı sofralarından çeşitlemeler sunuluyor.

Özel organizasyonlara da ev sahipliği yaptıklarını belirten Yaşaroğlu, “Grup toplantılarından geniş katılımlı basın toplantılarına kadar birçok özel davet ve toplantıya ev sahipliği yapabiliyoruz. Ajjna, sunduğu modern teknik alt yapısı ve konforlu ortamıyla arkadaş grupları, aile buluşmaları ve iş toplantıları için ideal bir ortam sunuyor. Üst katta yer alan localar ise küçük ve orta ölçekli grup toplantıları için oldukça kullanışlı” diye konuşuyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha