Fabl Cafe & Patisserie Lezzet anlayışıyla kendi hikâyesini yazıyor

Fabl Cafe & Patisserie Lezzet anlayışıyla kendi hikâyesini yazıyor
Doğal ve kaliteli malzemelerle hazırlanan özenli menüsünü “Masalımsı Lezzetler” sloganıyla konuklarına sunan Fabl Cafe & Patisserie, mutfağında renklendirici gibi katkı maddelerine yer vermeyen bir anlayışla çalışmalarına devam ediyor. Sektörden tanıdığımız Patisserie Chef Sedat Yaman’ın işletme ortaklarından olduğu bu konseptin tatlı menüsünün büyük bir bölümü hiçbir yerde göremeyeceğiniz lezzetlerden oluşuyor.

Türkiye’nin önde gelen tatil bölgelerinden biri olan Göcek’te kapılarını açan Fabl Cafe & Patisserie, Fransız ve İtalyan mutfağının harmanladığı cafe-patisserie konseptiyle sektöre iddialı bir giriş yaptı. Mekânın başında yurt içi ve yurt dışında farklı organizasyonlarda madalyalar kazanmış deneyimli isim Şef Sedat Yaman var. Aynı zamanda İşletme Ortağı olan Yaman’ın diğer ortakları ise Bahtiyar Durmuş ve Ömer Faruk Özkan. Fabl, Göcek marina manzarasına hâkim, bahçesinde kauçuk ağacı da bulunan keyifli bir lokasyonda hizmet veriyor. Ayrıca markanın dört odadan oluşan butik bir oteli de bulunuyor. Hikâyelere önem veren anlayışa sahip bir işletme olan Fabl, butik otelin odalarına Göcek’in koy isimlerini vermiş. Kuruluş aşamasında her detayın düşünüldüğü bu konseptin globalleşmesi de uzun vadeli hedefler arasında yer alıyor. Mekânın kuruluş ve ismine karar verilme hikâyesini Şef Sedat Yaman şöyle anlatıyor: “Sektörde globalleşmek üzere adımlar atma hedeflerimiz olduğundan dolayı Fabl ismine karar verdik. Kısaca Fabl’ın anlamından bahsedecek olursak; “kahramanları çoğunlukla hayvanlardan seçilen, sonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum hikâye, öykünce” diyebiliriz. Burada bizim kahramanlarımız da misafirlerimize sunduğumuz lezzetler. Bu masalda anlatmak istediğimiz ise ders niteliğinde lezzetler hazırlama ve bunu bir Türk markası olarak dünyaya sunabilmek. Tüm bunları düşünerek bizi en iyi anlatacak sloganının “Masalımsı Lezzetler” olacağına karar verdik. Menümüzde yer alan tüm lezzetlerleri birinci sınıf ürünlerle hazırlamaya özen gösteriyoruz. Branşlarında kendilerini kanıtlamış şefler olarak Fabl Cafe & Patisserie şefleri, La Fontaine yazarını temsil ediyor.”

Taze ve yerel ürünler başrolde

Fabl Cafe & Patisserie’de gün kahvaltı servisiyle başlıyor. Dilerseniz kahvaltı tabağı, French omelet, eggs benedict somon füme ve Belçika waffle gibi seçenekler bu kategoride öne çıkanlar arasında yer alıyor. Mekânda öğle ve akşam yemeği olarak tercih edebileceğiniz birçok seçenek var. El yapımı şinitzel, İtalyan köfte, sandviç çeşitleri menüde yerini almış durumda. Sağlıklı ve hafif alternatifler isteyenler için ayrıca bowl çeşitleri de mevcut. Ayrıca spesiyal kokoreç pizza, alaturka pizza, barbekü soslu tavuk pizza gibi iddialı pizza çeşitleri de konuklardan tam not alıyor. Ürünler hazırlanırken ise taze ve yerel ürünler kullanılmasına dikkat ediliyor. Mevsimselliğin de önemli bir kriter olduğu mekanda yerel halktan da ürünler satın alınıyor. İçecek menüsüyle de iddialı olduklarını söyleyen Yaman, “İçeceklerimiz ödüllü baristamızın farklı tarzıyla Napoli’den özel getirdiğimiz kahveyle hazırlanıyor. Mevsimine göre güncel tutmaya özen gösterdiğimiz menümüzde yaz aylarında ferah tatlılar ve içecekler, kış aylarında ise daha sıcak ve tat oranı yüksek tatlılar oluyor” diyor

. İmza tatlılar

Mekânda çikolata, Fransız pastaları ve İtalyan dondurması gelato da çok sevilen ürün gruplarını oluşturuyor. Sedat Yaman’ın özel olarak hazırladığı tatlı menüsünde mekâna özel ve hiçbir yerde göremeyeceğiniz tatlar başrolde. Klasik lezzetler ise Yaman’ın özel dokunuşlarıyla daha lezzetli bir hal alıyor. Fabl Cafe & Patisserie’nin sevilen tatlılarının başında ice dom geliyor. Ürün, badem tozuyla hazırlanan özel keki ve mascarpone peyniriyle hazırlanan dondurmasıyla masalımsı bir lezzet vaadinde bulunuyor. Yaman, “Dünyada önde gelen çikolata markasıyla, en iyi ürünleri kullanarak ve yılların vermiş olduğu tecrübeyi de birleştirerek hazırladığımız tatlıları misafirlerimize sunuyoruz. Tüm ürünlerimiz doğal ve yerel. Esans, aroma, renklendirici gibi bizi doğadan ayırmaya çalışan ürünler tercih etmiyoruz. Tüm gördüğünüz bu ürünlerin rengi, kendi doğal renkleri” diyor. Fabl Cafe & Patisserie’nin dondurmaları ve sunumları da çok özel. Farklı lezzetler sunmayı tercih eden mekânda kavun carpaccio, el yapımı Hindistan cevizi yoğurdu ile orman meyveleri tabağı, ızgara karpuz ve brownie nogger sandwich ile fırınlanmış muz gibi seçenekleri deneyimleyebilirsiniz.

www.fablcafe.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha