Hilton İstanbul Bosphorus’un ‘Beş Çayı’ sonbaharın romantik dokunuşlarına sahne oluyor

Hilton İstanbul Bosphorus’un ‘Beş Çayı’ sonbaharın romantik dokunuşlarına sahne oluyor
1955’ten beri İstanbulluların buluşma noktası olan Hilton İstanbul Bosphorus’un gelenekselleşen ‘Beş Çayı’ seremonisi, misafirlerini sonbahar temasıyla karşılıyor. Lobby Lounge alanında servis edilen sonbahar temalı Çay Saati’nde konuklar, Hilton şeflerinin başarılı yorumuyla hazırlanan leziz bir çay mönüsünü deneyimleme fırsatı bulurken, canlı piyano müziğinin keyfini de doyasıya çıkarabiliyor.

Şehrin yeme-içme alışkanlıklarını değiştiren oteli Hilton İstanbul Bosphorus’un gelenekselleşen Beş Çayı seremonisi, Ekim ayından itibaren sonbaharın romantik dokunuşlarına sahne oluyor; akşamüstü buluşmaları lezzet şölenine dönüşüyor. Öğleden sonralarına sevdikleriyle birlikte keyif ve lezzet katmak isteyenler, Hilton İstanbul Bosphorus’un usta şeflerinin ellerinden çıkan tatlı ve tuzlu kurabiyeleri, börekleri, sıcak aperatifleri, zengin pasta ve çikolata çeşitlerini Hilton’un özenli servisi eşliğinde 15:00-18:00 saatleri arasında Boğaz manzaralı Lobby Lounge’da tadabiliyor.

Hilton İstanbul Bosphorus’un sonbahar temalı zengin beş çayı mönüsünde ayrıca sandviç çeşitleri, içli köfte, mini Adana kebap, tavuk şiş, kaymaklı taze ‘scone’lar, baklava çeşitleri, meyveli tartaletler, dilimlenmiş mevsim meyveleri gibi lezzetlerin yanı sıra; Bademli Espresso tart, Mor Meyveli Custard, Ameretto Kremalı Amasya Elma Mille Feuille ve Kestaneli Çikolata Tüp gibi sonbahara özel lezzetler servis ediliyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha