İlkay Tanrıverdi; “Soğan ve sarımsak kokusu dönüm noktası

İlkay Tanrıverdi; “Soğan ve sarımsak kokusu dönüm noktası
Etkileyici tasarıma sahip pastaları, minimal ve samimi dekorasyonuyla dikkat çeken Mariposa Cake, çocuklar başta olmak üzere tüm konuklarına endüstriyel ürünlerden uzak, tamamen ev yapımı ürünler sunan bir mekan. Gastronomi dünyasına ilk adımını aşçı olarak atan Mariposa Cake’in sahibi ve pastaların yaratıcısı İlkay Tanrıverdi, yolculuğunda kendisine çikolata kokusunun eşlik etmesini isteyerek kariyerine pastacı olarak devam etmiş. Tanrıverdi, “Soğan ve sarımsak kokusu kariyerimde dönüm noktası oldu ve çikolata kokmak istediğime karar verdim. Birkaç özel pastacılık eğitimi aldım ve şimdi kariyerime pastacı olarak devam ediyorum” diyor.

Etiler Alkent’te Ağustos 2017’de kapılarını açan Mariposa Cakes, etkileyici tasarıma sahip pastaları, minimal ve samimi dekorasyonuyla mahalleye renk getiren bir mekan. Çocuklar başta olmak üzere tüm konuklarına endüstriyel ürünlerden uzak, tamamen ev yapımı ürünler sunan Mariposa Cakes, en doğal ve taze butik pastalarıyla kısa sürede müdavimlerini yaratmış.

Mariposa Cake’in sahibi ve pastaların yaratıcısı İlkay Tanrıverdi, aslında Fransızca Öğretmenliği mezunu. Mutfağa çok meraklı olan Tanrıverdi, okul bittikten sonra Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği Eğitimi alarak gastronomi dünyasına aşçı olarak adım atıyor. Üç yıl boyunca Chilai, Sunset gibi İstanbul’un ileri gelen restoranlarında çalışan Tanrıverdi, kariyerine pastacı olarak devam etme kararını şöyle açıklıyor: “Soğan ve sarımsak kariyerimde dönüm noktası oldu ve çikolata kokmak istediğime karar verdim. Birkaç özel pastacılık eğitimi aldım ve şimdi kariyerime pastacı olarak devam ediyorum” diyor. Pastacılık serüveni önce yakın çevresine yaptığı pastalarla başlayan İlkay Tanrıverdi, sonrasında Viyana’ya gidiyor ve dönüşünde kendi mekanını açıyor.

Mariposa Cake, sabah 08:00’de güne kahvaltıyla başlıyor. Yerel ürünlerle hazırlanan serpme kahvaltının yanı sıra avokadolu poşe yumurta, menemen, poğaça gibi seçenekler sunuluyor. Zeytinli ve peynirli poğaça, ekmek çeşitleri, Kars gravyerli baton sale her sabah taze olarak yapılıyor. Köz patlıcan çorbası, kısır, kadın budu köfte ve füme somon salata gibi lezzetlere yer veren ve her gün değişen bir öğle yemeği mönüsü bulunuyor. Mekanın yemeklerle ilgili bölümüyle Mariposa Cake’in Ortağı İnan Yıldırım ilgileniyor. Aynı zamanda kendileri makarna açıyorlar ve isteyen konuklar bu taze makarnaları, ravyoli, mantı, baton sale ve ekmekleri satın alabiliyor.

“Tam bir butik pastacıyım”

“Tam bir butik pastacıyım” diyen İlkay Tanrıverdi, pastalarını hazırlarken katkı maddesi kullanmıyor ve daima doğal olan malzeme seçimi yapıyor. Taze, doğal ve kişiye özel hazırladığı pastaların tasarımını da kendi gerçekleştiriyor. Pastalar kişiye özel yapıldığı için bir hafta önceden sipariş verilmesi gerekiyor. Tanrıverdi, son dönemde çocukların atlıkarınca pastalara, yetişkinlerin ise şakayık, orkide gibi canlı çiçeklerle bezenmiş pastalar ilgi gösterdiğini söylüyor.

“Özel aşçılık da yapıyoruz”

30 kişiye kadar konuk ağırlayabilen Mariposa Cake, yetişkin ve çocuk doğum günleri, bekarlığa veda partileri gibi çeşitli kutlamalara ev sahipliği yapıyor. Konukların tercih ettikleri konsepte göre mönü hazırlanıyor. Dışarıya da hizmet verdiklerini belirten Tanrıverdi, bu hizmetlerle ilgili şu bilgileri veriyor. “Özel aşçılık yapıyoruz. Burada ön hazırlığımızı yapıp, malzemelerimizle gidip pişiriyor ve servis ediyoruz. Grup büyüdükçe ekibimiz de büyüyor. 250-300 kişiye kadar hizmet veriyoruz. Ekibimizde barmenimiz ve müzisyenlerimiz de var.”

www.mariposacake.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha