Baylan; kalite, lezzet ve yenilikleriyle vazgeçilmez olmayı sürdürüyor

Baylan; kalite, lezzet ve yenilikleriyle vazgeçilmez olmayı sürdürüyor
Şehrin en eski pastanelerinden Baylan, Kadıköy mağazasında geleneksel pastane kimliğini sürdürürken, Bebek mağazasında ise baskın brassserie kimliğiyle misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Gelenekselleşmiş lezzetlerini koruyarak çalışmalarını sürdüren birkaç mekandan biri olan Baylan’da, mağaza sayısının arttırılmasından çok mevcut kalitenin korunmasına odaklanılıyor.

İstanbul’un yaşayan en eski pastanesi olarak kent tarihinde iz bırakan Baylan’ın hikayesi 1923 yılında başlıyor, yani Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt. İlk şubesi Beyoğlu'nda, ikinci şubesi de 1925 yılında Karaköy’de açılan Baylan’ın üçüncü şubesi de 1961’de Kadıköy’de hizmet vermeye başlamış. İlerleyen dönemlerde Beyoğlu ve Karaköy şubeleri kapanan Baylan, 2009 yılında Altınmarka Grubu tarafından satın alınarak yeni bir döneme giriyor ve hemen ardından da 2010 yılında Bebek mağazası açılıyor. Baylan şu an Kadıköy ve Bebek olmak üzere iki mağazasıyla hizmet vermeyi sürdürüyor. Kadıköy mağazası 1961’den beri hep aynı yerde, aynı geleneksel lezzetlerini sunmaya devam ediyor. Deniz kıyısında konumlanan Bebek mağazası ise geleneksel Baylan lezzetlerine ilave olarak geniş içecek ve yemek mönüsüyle misafirlerine boğaza nazır keyifli anlar yaşatıyor.

Önceliğimiz İstanbul’un kent dokusunda adeta inci değerinde olan Baylan’ın geleneklerini korumak” diyen Baylan Mutfak Şefi Tim Briggs, “İstanbul’un gelenekselleşmiş lezzetlerini hiç bozmadan koruyan birkaç mekandan, markadan biriyiz. Bu sebeple gündemimizi yeni mağazalar açmak değil, mevcut mağazalarımızda kaliteden ödün vermeden hizmet sunmak oluşturuyor. İki mağazamızın da farklı özellikleri mevcut ve misafirlerimiz bunu sürdürdüğümüz için bizi tercih ediyor. Kadıköy mağazamızda Baylan’ın geleneksel pastane kimliğiyle hizmet veriyoruz. Bebek mağazamızın ise pastanenin yanı sıra braserrie kimliği de çok baskın” diyor.

Efsaneleşmiş lezzetler

1923 yılından bu yana Baylan’ın mönüsünde yer alan klasik tatlı ve pastalar misafirlerin beğenisini kazanırken pek çok misafirini de çocukluk günlerine götürüyor. Trüf Pasta, Kup Griye, Adisababa, Rokoko, Karamel Profiterol Pasta, bu lezzetlerden yalnızca birkaçı. Klasikleşen tatlı ve pastalarda hala ilk günkü reçeteleri kullanılıyor, dolayısıyla misafirler her defasında alışkın oldukları tadı bulabiliyor.

Bebek mağazamızın açılmasıyla birlikte, büyüyen Baylan markası klasikleşmiş lezzetlerine eklediği yeni tatlarıyla da beğeni kazanıyor. Yeni lezzetler, ağırlıklı olarak Fransız Brasserie izleri taşıyor. Tatlıların yanı sıra kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinde zengin seçenekler sunuluyor. Briggs, “Kadıköy mağazamız Kup Griye olmak üzere tüm klasik lezzetlerimizle misafirlerimizin cazibe noktası. Bebek mağazamızda ise bu klasik lezzetlere ek olarak günün her saatine uygun lezzetler sunuyoruz. Bebek mağazamızda her yaşa, damak tadına ve bütçeye hitap ediyoruz. Sözgelimi Pazar günleri yapılan açık büfe kahvaltımız, Bebek boğaz manzarası eşliğinde bambaşka bir lezzet deneyimine dönüşüyor. Diğer öğünlerimizde ise zengin malzemeli salatalarımızdan hamburger ve şinitzele uzanan seçenekler sunuyoruz. Bebek mağazamızda sunduğumuz dana yanağın tıpkı tatlılarımızda olduğu gibi pek çok müdavimi var. Yalnızca dana yanağını tatmak için mağazamızı ziyaret eden pek çok misafirimizin olması bizleri çok mutlu ediyor” diyor.

Baylan’ın mutfağı Bebek mağazasında yer alıyor. Burada ikram edilen yemekler, sipariş verildiği anda taze taze hazırlanıyor. Mönüdeki hiçbir lezzette donmuş gıda kullanılmıyor. Dondurmalar da günlük olarak hazırlanıp misafirlerin beğenisine sunuluyor.

Zengin içecek mönüsü
Baylan, sunduğu lezzetli alternatiflere özenle hazırlanmış içecek mönüsüyle eşlik ediyor. “Karaköy Şubesi, 1950’li yıllarda pek çok kişinin işe gitmeden veya iş çıkışı uğradığı bir yerdi. İşte o mağazanın müdavimleri, Türkiye’de ilk kez espresso ile tanışan kişilerdir” diyen Briggs, “Espresso ile başlayan yolculuk zaman içersinde çeşitli kahve çeşitlerine uzandı. Bugün yöresel kahvelerden spesiyal kahvelere pek çok çeşit sunuyoruz, elbette Türk kahvesinin yeri çok ayrı. Kahve çeşitlerimizin yanı sıra özel bitki çaylarımız, klasik siyah çayımız, taze sıkılan meyve ve sebze sularının karışımından hazırlanan özel içeceklerimiz ve ev yapımı limonatamız bulunuyor. Ayrıca Kadıköy mağazamızdan farklı olarak Bebek Baylan’da yerli ve yabancı içkilerden oluşan geniş bir seçkiyi misafirlerimize sunuyoruz” diyor.

Baylan’da mutfaktan çıkan her ürününün ilk elden ve taptaze sunulması amaçlanıyor. Bu doğrultuda misafirlerin evlerinde de Baylan lezzetini ve kalitesini yaşayabilmeleri için çeşitli ürünlerin paketli satışı gerçekleştiriliyor. Baylan'da kahvaltı ve yemeklere eşlik eden, her gün taptaze çıkan ekşi mayalı ekmek çeşitleri bu lezzetler arasında yer alıyor. Yine mönüde yer alan ev yapımı Linguine ve Fettuccine, mutfakta özenle hazırlanıp paketleniyor. Elbette makarnaları süsleyecek sos çeşitleri de misafirler için mağazada hazırlanıp kavanozlanıyor. Kahvaltı sofraları için birbirinden leziz reçel çeşitleri, fındık kreması, krem çikolata, yer fıstığı ezme ile granola ve müsli de satışa sunuluyor.

Baylan’ın al-götür satışları da oldukça tercih ediliyor. Karaorman meyveli pasta, limonlu pasta, Paris Brest ve makaron pasta en çok tercih edilenler arasında... Fransız tereyağı kullanılarak hazırlanan kruvasan, çikolatalı kruvasan, peynirli-dereotlu klasik poğaça ve fırından taze taze çıkan, caddeden geçenlerin kayıtsız kalamadığı ekşi mayalı ekmekler de oldukça ilgi görüyor. El yapımı tablet çikolataları ve yine el yapımı spesiyal çikolatalar da çikolata kategorisinin ilk sırada tercih edilenleri...

Tüm bunlara ek olarak, misafirlerin Baylan lezzetlerini ve ayrıcalıklarını özel günlerde de yaşamaları için catering hizmeti verdiklerini de vurgulayan Briggs, dünya mutfaklarından geleneksel Türk Mutfağı’na, atıştırmalıklardan içecek servisine kadar Baylan’ın tüm lezzetlerini ve hizmet kalitesini, iş toplantılarına, doğum günlerine ve diğer özel etkinliklere taşıdıklarını söylüyor. Misafirler bu hizmetleri Bebek mağazasında veya kendilerinin tercih ettiği bir mekanda alabiliyor. Bunun için Baylan’a etkinlikten iki hafta önce ulaşmaları yeterli...

Keyif veren yenilikler

Baylan’ın Bebek mağazası, caddeye bakan girişteki ana pastane alanı dışında, denize bakan arka tarafta farklı konseptlere hitap eden üç kattan oluşuyor. Bu nedenle sürekli yeni konseptler geliştiriliyor ve misafirlerin birbirinden keyifli anlarında eşlik ediliyor. “Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, İstanbul bugüne kadar gördüğüm en güzel şehirlerden biri ve Bebek’teki boğaz manzarası gerçekten eşsiz” diyen Briggs, “Mağazanın caddeye bakan girişinde Baylan’ın klasik tatlılarının yanı sıra mönüye yeni eklenen tuzlu atıştırmalıklarımızı da sergiliyoruz. Denize bakan arka tarafa geçtiğinizde, boğaza nazır çayınızı yudumlayabilir, yanında leziz tatlılarımızdan yiyebilirsiniz. Girişin üst katında yer alan teras kısmındaki eşsiz manzaraya, birbirinden lezzetli yemek ve geniş içecek çeşitlerimiz eşlik ediyor. Deniz seviyesinde olan ve yeşilliklerle bezeli alt katta ise Baylan kültürüne yakışan şıklık ve kalitede brasserie hizmeti veriyoruz. Bu katta yemekli iş toplantılarından arkadaş-aile buluşmalarına ve doğum günlerine kadar pek çok farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Bu yaz başladığımız Caz Akşamları’nda ise her Pazar farklı bir caz grubunu ağırlıyoruz. Önümüzdeki dönemde burada atölye çalışmaları yapmak gibi projelerimiz de bulunuyor” diyor.

baylangida.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha