Üç kuşaktır geleneksel lezzetlerin adresi; Tarihi Oktay Kurabiye Fırını

Üç kuşaktır geleneksel lezzetlerin adresi; Tarihi Oktay Kurabiye Fırını
Açıldığı günden beri önceliği sadece lezzet olan Tarihi Oktay Kurabiye Fırını, bu özverinin karşılığını 85 yıllık geçmişiyle taçlandırıyor. Odun ateşinde ilk günkü reçetelere uygun olarak hazırlanan ürünler yine bu dükkanda çıraklıktan başlamış ustaların ellerinde pişiyor.

Tarihi Oktay Kurabiye Fırını 1934 yılında ilk olarak Yeniköy’de kapılarını açmış bir işletme. 1950 yılında bulundukları binaya sahil yolu genişletme çalışmaları dolayısıyla istimlak kararı çıkmasıyla yolculuğuna Beşiktaş’ta devam ediyor. O yıldan günümüze de aynı binada hizmet vermeye devam ediyor. İşletmenin başında şu anda 3’üncü kuşaktan İsmail Oktay bulunuyor. Bu kadar uzun yıllardır sürdürülebilir bir başarıya sahip olmalarının sırrını “Ailem bana işletmenin de kurucusu olan dedemin ismini vermiş. Ben de geçmişte diğer aile üyelerim gibi işimi severek yapıyorum” diyor.

Odun ateşinde pişen lezzetler

Tarihi Oktay Fırını’nın ürünlerini lezzetli yapan birçok neden var. Bunlarda en önemlisi açılışından beri odun fırını kullanmaları. İşletmenin neredeyse dörtte üçünü kaplayan bu fırın aynı zamanda başında maharetli ustalar da istiyor. Oktay, “Elektrikli ya da doğalgazla çalışan fırınların daha pratik olduğu bir gerçek. Aynı zamanda derecelerinin ayarlanması sürelerini de standart hale getiriyor. Ve metrekare anlamında da işletmeye alan yaratıyor. Ama aynı usta, formül ve malzemeyle çalışsanız bile odun ateşindeki tadı alamıyorsunuz. Bizim imalatımız gece ve gündüz olmak üzere günde iki kere yapılıyor. Gece 00.00’da fırınımızı yakıyoruz. İki buçuk saat gibi bir süre fırının ısınma işlemi bitiyor ve pişirime geçiyoruz. Pişirmede de belirli bir sırayla ilerlemek zorundasınız. En son tatlılar pişer örneğin. Diyelim ki sabah saatlerinde biri toptan poğaça satın aldı. Bizim bir kez daha poğaça pişirme şansımız olmuyor. Dolayısıyla biz maddiyattan çok lezzete önem veren bir işletmeyiz. Önceliğimiz müşterilerimizin memnuniyeti” diyor. Ayrıca işletmeyi nasıl üçüncü kuşak devraldıysa fırının başındaki usta çırak ilişkisi de bu doğrultuda gidiyor. Ustaların yetiştirdiği çıraklar zamanı gelince görevi devralıyor.

Karaköy Poğaçası’ndan çay kurabiyelerine geleneksel lezzetler

İşletme müşterilerine poğaça, açma, galeta, kurabiye çeşitleri sunuyor. Ayrıca son dönemde Kastamonu ve civarında yetişen ata tohum olarak da bilinen siyez buğdayından üretilen unlardan ekmeği de üretime başlanmış. Odun fırınında aynı zamanlarda yüksek miktarda ekmek ve kurabiye üretimi yapılamadığı için ekmek alanında çeşitlenmeye gidilmiyor. Ürünler içerisinde geleneksel tatların yanında müşteri beklentilerine, dönemsel trendlere göre çeşitlilikler meydana geliyor. Geçmişten beri mekanın en sevilen poğaçalarından biri kuru poğaça olarak da tabir edilen Karaköy Poğaçası geliyor. Yine geçmişten beri üretilen çay kurabiyeleri de mekanın favori lezzetlerinden. Çay kurabiyelerinin çoğu işletmenin yaptığının aksine suyla değil sütle yoğurduklarını söyleyen Oktay, “Bu da ayrı bir kıvam ve lezzete sahip olmasını sağlıyor. Bu ürünlerimiz odun fırınında kısık ateşte pişiyor. Ve uygun koşullarda saklanırsa iki ay sonra bile ilk günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz. Geçmişten beri çay kurabiyelerinin müdavimleri saç örgü kurabiyeyi tercih ediyorlar. Genç nesil ise çikolata ve marmelat gibi malzemelerle hazırlanan kurabiyeleri seviyor” diyor.

Tarihi Oktay Kurabiye Fırını’nda tüm konukların en sevdiği ürünler arasında fındık ve bademle hazırlanan acıbadem ve Hindistan ceviziyle hazırlanan coco geliyor. Aldığı kalorileri hesaplayanları da unutmayan mekanda nohut mayasıyla hazırlanan anasonlu galeta, siyez kurabiyesi gibi ürünler de yer alıyor. Kullanılan malzemeler konusunda da hassas bir çalışma gerçekleştiriliyor. Çok uzun yıllardır aynı malzemelerle çalıştıklarını söyleyen Oktay, “Kurabiye de en önemli malzeme yağdır. Eğer iyi bir yağ kullanmıyorsanız bu mide yanmasına neden olur. Dolayısıyla bu ürünü seçerken çok dikkat etmek gerekiyor. Farklı ürün çeşitleri için farklı un çeşitleri kullanıyoruz. Şeker konusunda da çok hassasız. Türkiye Şeker Fabrikaları dışında ürün almıyoruz” diyor.

Tarihi Oktay Kurabiye Fırını’na İstanbul’un her yerinden alışveriş yapmak için gelenler var. Müşterilerinin Anadolu Yakası’na da bir şube açmalarını sıklıkla dile getirdiklerini söyleyen İsmail Oktay, “İmalat aşamasından satış aşamasına kadar her süreçte birebir bulunuyorum. Farklı bir şubede oluşabilecek aksaklıklar nedeniyle tek bir yerde olmayı tercih ediyoruz” diye konuşuyor.

İletişim: 0212 258 88 92

Yorum Yaz

 
 
  captcha