17 Nisan 2024, Çarşamba

Sirha İstanbul’un 2019 yılı yenilikleri tanıtıldı

Sirha İstanbul’un 2019 yılı yenilikleri tanıtıldı
Türkiye’de gastronomi sektörünün en önemli buluşması olan Sirha İstanbul, 14-16 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi‘nde düzenlenecek. Fuar öncesinde Sirha İstanbul’un 7'nci organizasyonunda yer alacak yenilikler hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Sirha İstanbul’un bu yıl düzenlenecek 7’nci organizasyonu hakkında bilgi vermek amacıyla Gastroyalı’da düzenlenen bilgilendirme toplantısında GL Events Exhibitions Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, Sirha İstanbul Proje Müdürü Gökhan Köksal, Bocuse d’Or Türkiye Akademi Başkanı Mehmet Gök ve SCA Türkiye Koordinatörü Okan Turfanda yer aldı.

İhtisas fuarcılığında dünya lideri

Toplantıda GL Events Exhibitions Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, GL Events’in ihtisas fuarları alanında uzmanlaşmış dünyanın en büyük uluslararası organizasyon firması olduğunu belirterek, 1978 yılında Fransa’nın Lyon şehrinde kurulan şirketin bugün beş kıtada ve 20 ülkede toplam 4.500 çalışanıyla faaliyet gösterdiğini kaydetti. Kuruluşun etkinlik ve organizasyonlar, alan yönetimi ve fuarcılık olmak üzere üç alanda faaliyetlerde bulunduğunu söyleyen Erkanlı, dünya çapında 200 prestijli ihtisas fuarı gerçekleştirdiklerini belirtti. GL Events’in 2018 yılını 1,041 milyar Dolar ciroyla tamamladığını ifade eden Erkanlı, kuruluşun Türkiye pazarına 2011 yılında giriş yaptığını, 2016 yılında ise yüzde 100 Fransız sermayeli GL Events Exhibitions Fuarcılık adıyla Türkiye’de fuar organizasyonu faaliyetlerini büyüttüğünü söyledi.

GL Events Exhibitions bünyesinde yer alan Sirha’nın dünyanın en prestijli gastronomi fuarı olduğunu vurgulayan Erkanlı, Sirha İstanbul’un da Türkiye‘nin en prestijli gastronomi fuarı olarak sektörel firmalara yüksek katma değer yarattığının altını çizdi. Sirha’nın yedi yıldır Türkiye’de olduğunu kaydeden Erkanlı, Hooreca sektörüne yönelik fuarlar arasında gıda, gıda dışı ürün ve hizmetlerin bir arada sunulduğu tek platformun Sirha İstanbul olduğunu söyledi.

Sirha İstanbul bir fuardan fazlasını sunuyor

Halihazırda Sirha’nın dünyada sadece Lyon, Budapeşte ve İstanbul’da düzenlendiğini belirten Erkanlı, “Bu üç şehirden ikisi Michelin rehberinde restoranlarıyla yer alıyor. Dünyada bu rehberde yer alan ve gastronomisiyle ön plana çıkan nice şehir olduğunu dikkate alırsak, Türkiye ve İstanbul’un bu çok değerli fuara henüz Michelin oluşumu içinde yer almadığı halde ev sahipliği yapabiliyor olması kuşkusuz çok anlamlı. İçinde barındırdığı dünya çapındaki etkinlikler sayesinde Sirha bir fuardan çok daha fazlasını sunuyor. Ülkemizin önemli ekonomik kazançları olan turizm gelirleri ve ihracatını arttırması, bunu da gastronomi etrafında şekillendirebilmesi Sirha’nın kuşkusuz en önemli fırsat noktalarından biri. Gıda, ekipman ve Horeca sektörüne yönelik tüm ürünlerin ihracatını arttırmak adına gereken bağlantıları sunmasının yanı sıra uluslararası bir networkün bir parçası olması da Sirha’yı kuşkusuz farklı kılan bir özellik” dedi.

Gastroturizmi teşvik ediyor

Sirha İstanbul’un gastroturizmi de teşvik ettiğini söyleyen Erkanlı, şunları belirtti: “Bu bağlamda özellikle Bocuse D’or, Omnivore, Coup du Monde de la Patisserie gibi tüm dünyada gastronominin en elit etkinlikleri olan yarışmaları Türkiye’de de düzenleyerek bu konuda yetişmek ve ilerlemek isteyen tüm sektör profesyonellerine vizyon ve tecrübe sunabilmemiz önemli bir fark.Sirha, sadece uluslararası düzeyde ticaret bağlantıları sunmakla kalmıyor, aynı zamanda ülkemizi gastronomi haritasında da dikkat çekecek bir yere oturtuyor.”

Sirha İstanbul yenilikleri

Fuarın gelişimi, sağladığı imkanlar ve bu yıl yer alacak yenilikler hakkında bilgi veren Sirha İstanbul Proje Müdürü Gökhan Köksal, “Sirha İstanbul ilk yılından bu yana düzenli bir büyüme gerçekleştiriyor. 2013 yılında 45‘i uluslararası olmak üzere 145 katılımcı marka yer almıştı. 2018 yılında 356 markaya ulaştık ve 11.377 profesyonel Sirha İstanbul’u ziyaret etti. 2019 yılında ise 400’e yakın marka ve 12.000’e yakın ziyaretçiyi hedefliyoruz. Bu yılki organizasyonumuzda dünyanın en önemli gastronomi yarışması Bocuse d‘Or‘un Türkiye seçmelerine, dünyada kahve endüstrisinin merkezinde konumlanan The Speciality Coffee Association’ın SCA Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız. Fuarın en önemli yeniliklerinden biri Artizan Ekmek ve Mayalanmış Ürünler alanı olacak. Bu alanda ziyaretçiler ekşi mayalı ekmeklerden birbirinden farklı ve çeşitli artizan ekmeklere, organik ekmeklerden karbon ayak izi bırakmadan dağıtılan ekmeklere kadar geniş bir ürün yelpazesini bir arada bulacak” dedi.

Gıdadan pişirme ekipmanlarına, otel ve servis sektöründen paketlemeye kadar sektörün her alanından katılımcı firmayı ağırlayan Sirha İstanbul’un gastronomi sektörüne 360 derecelik bakış açısı getirdiğini kaydeden Köksal, geleceğin trendlerini de öne çıkaran Sirha İstanbul’da yeni teknolojileri, malzeme ve ekipmanları tanıtacaklarını, yeni iş modelleri konusunda ilham verici etkinlikler gerçekleştireceklerini söyledi.

Şeflerin olimpiyatı Bocuse d’Or

Sirha İstanbul’da düzenlenecek Bocuse d’Or Türkiye seçmeleri hakkında bilgi veren Bocuse d’Or Türkiye Akademi Başkanı Mehmet Gök, şunları belirtti: “Şeflik sanatının çok ötesinde bir yarışma olan Bocuse d‘Or dünya genelinde dev bir medya desteği alıyor ve gastronomi sektörüne büyük katma değer yaratıyor. Olimpiyatları örnek alan Bocuse d‘Or‘a katılan ülke şefleri, beş kıtada yapılan elemelerin ardından iki yılda bir Lyon kentinde düzenlenen dünya finallerine katılıyorlar. Dev organizasyona iki yıllık gastronomi maratonu boyunca 60‘dan fazla ülke katılıyor. 1987 yılından bu yana 15 ülke takımı Bocuse d‘Or finallerinde zirveye adını yazdırmayı başardı. Organizasyon halihazırda dünya genelinde 4 bini aşkın şefin networkü konumunda bulunuyor. Bu yıl Sirha İstanbul’da ön elemeleri geçen dört genç şefimiz yarışacak. Dereceye giren şefimiz 2020 yılında Estonya’da düzenlenecek Avrupa finallerinde Türkiye’yi temsil edecek. Avrupa finallerinin ardından ise gastronomi alanında Türkiye adını tüm dünyaya duyuracak 2021 Fransa finallerinin yolu açılacak.”

Dünyanın en prestijli kahve yarışması

SCA Türkiye Koordinatörü Okan Turfanda ise SCA’nın dünya genelinde 70’in üzerinde ülkede etkinlikler gerçekleştirdiğini, web sitesiyle nitelikli kahve sektörünün profesyonelleriyle iletişim ağı kurduğunu, sektörün son trendlerini ve gelişmeleri paylaşan çok sayıda üyesi bulunduğunu belirtti. Yeni nesil kahve endüstrisinin Türkiye’de hızla yaygınlık kazandığını söyleyen Okan Turfanda, Sirha İstanbul gibi Horeca sektörünün önde gelen markalarına ev sahipliği yapan öncü fuarların sektörün gelişmesine ciddi destek sağladığını kaydetti. SCA Türkiye Şampiyonası’nın Latte Art Şampiyonası, Cezve/İbrik Şampiyonası ve Cup Tasters Şampiyonası olmak üzere üç kategoride düzenleneceğini söyleyen Turfanda, SCA Türkiye şampiyonlarının, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen şampiyonlarla buluşarak 2020 World Coffee Events’te Türkiye adına yarışacaklarını belirtti. Turfanda, “Dünyanın en büyük uluslararası kahve ticaret birliği olan SCA ve yan kuruluşu WCE (World Coffee Events) her sene dünyanın her yerinde kahve profesyonelleri için şampiyonalar düzenliyor. Bu sene Sirha İstanbul kapsamında, üç dalda 30’a yakın yarışmacının katılacağı ulusal şampiyonalarımızda kazananlar, Haziran 2020’de Varşova’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonalarında Türkiye’yi temsil edecekler” bilgisini verdi.

Yorum Yaz

 
 
  captcha