Galeri Kristal, üretim gücünü arttırdı

Galeri Kristal, üretim gücünü arttırdı
Bugüne kadar yaptığı yatırımları, üretimdeki gücü, trend takipçiliği, sıra dışı ürün temini, yüksek stok kapasitesi ve tecrübesiyle sektörün öncüleri arasında yer alan Galeri Kristal, 2018 yılını iyi geçiren firmalardan... Bu yıl ağırlıklı olarak otel projelerine imza atan firma, bünyesindeki Kristal Endüstriyel markasıyla da üretim gücünü daha yükseğe taşıyor. Galeri Kristal Satış Müdürü Tevfik Yener, endüstriyel mutfak ürünlerinin neredeyse tamamını kendilerinin üretmeye başladıklarını ve bu ürünleri 80 ülkeye ihraç ettiklerinin altını çiziyor.

Endüstriyel ekipman temininden açık büfe ekipmanlarına, sofra aksesuvarlarından çatal-bıçak-kaşık setlerine kadar bir tesisin her ihtiyacına cevap veren Galeri Kristal, turizm sektöründe 60 yılı aşkın bir geçmişe sahip. Galeri Kristal, bugüne kadar yaptığı yatırımları, üretimdeki gücü, trend takipçiliği, sıra dışı ürün temini, yüksek stok kapasitesi ve tecrübesiyle sektörün öncüleri arasında yer alıyor. Galeri Kristal Satış Müdürü Tevfik Yener ile firmanın 2018 yılı çalışmalarını ve 2019 yılı hedeflerini konuştuk.

2018 yılının Galeri Kristal için çok iyi geçtiğini söyleyen Tevfik Yener, döviz kurundaki artıştan etkilenmediklerini belirtiyor. Turizmcilerin de kur artışından olumlu yönde etkilendiğini anlatan Yener, “Ürünlerimizi sezon başında sattığımız için dövizin sezon sonuna doğru artması bizi çok etkilemedi. Tabii 2019 yılında ithal ürünlerin fiyatları geçtiğimiz yıla göre iki-üç kat artış gösterecek. Bununla ilgili tabii önlemlerimizi alıyoruz. Hali hazırda ithal ürün kullanan müşterilerimiz yerli ürüne döner mi ya da çalıştığımız markalar Türkiye’deki kur patlamasına ilişkin nasıl bir destekte bulunur zamanla göreceğiz. Biz tabii yerli ürün konusunda da müşterilerimiz teşvik ediyoruz” diyor.

Türkiye’nin üretim kalitesinde daha iyi yere gelmiş durumda olduğunu söyleyen Yener, sektörde adı bilinen marka sayısının artışına ve onlarca yeni markanın pazarda yerini aldığına dikkat çekiyor. Hem kalite hem de ürün gamındaki çeşitliliği açısından Türkiye’nin iyi bir yerde olduğuna değinen Yener, şöyle devam ediyor: “Döviz kurundaki artış yerli üreticiye bir avantaj olarak yansıdı. Daha önceleri insanlar çatal-kaşık-bıçak, porselen vb. ürünleri düşük maliyetinden dolayı Çin’den getiriyordu. Türkiye’deki üreticiler tıpkı Çin’de olduğu gibi birlik olursa, Avrupa’nın Çin’i Türkiye olacaktır. Yerli üretime katkı sağlayacaktır. Herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.”

Ağırlıklı olarak 2018 yılında otel projelerine imza atan Galeri Kristal, ürün bazında da güzel gelişmeler yaşıyor. Ar Yıldız markasının halihazırdaki set üstü ürünlerine açık büfe ürünlerini de ekleyen Galeri Kristal’in ürün gamındaki yeniliklerle ilgili Tevfik Yener şu bilgileri veriyor: “Kendi markamız olan Ultraform için porselen ile melamin olmak üzere açık büfe ve sofra takımı ürünleri geliştirdik. Bir yıl boşluk bıraktığımız Villeroy Boch markasını yeniden aldık ve Türkiye’deki tek temsilcisiyiz. Steelite, Rosenthal, Revol, Sambonet ve WMF gibi ithal markalarımızla çok güzel işlere imza atıyoruz. Antalya’daki showroom’umuzda müşterilerimize 60 bin kalem ürün sunuyoruz. Endüstriyel ürünler konusunda ise Kristal Endüstriyel markamızla gelato ve soft dondurma makineleri üretmeye başladık. Bu ürünleri 80 ülkeye ihraç ediyoruz. Yeni bulaşık makinelerini kendi bünyemizde yapmaya başladık. Taş tabanlı ekmek, pasta börek fırınlarından konveksiyonel fırınlara kadar her şeyi kendimiz üretiyoruz. Endüstriyel mutfak ürünlerinde yüzde 20’lik ürünü kendimiz, yüzde 80’ini dışarıdan tamamlıyorduk. Şimdi ise yüzde 90’ını kendimiz yapıyoruz. Çok da başarılıyız.”

www.galerikristal.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha