Kalbi Ege’de kalanlar için Eski Yer Yeniköy

Kalbi Ege’de kalanlar için Eski Yer Yeniköy
Bodrum Yalıkavak’tan İstanbul’a gelen Eski Yer, Yeniköy sahildeki yerine iyice ısındı. Bodrum’daki iddiasını buraya taşıyan mekan, kısa sürede Boğaz’daki balık restonları arasında öne çıkmayı başardı. Şık, ferah ve Ege esintili Eski Yer, mezeleri ve deniz mahsülleriyle her geçen gün daha çok misafir ağırlıyor.

Bodrum’un en sevilen balık restoranlarından Eski Yer’i, turizmci İsmet Öztanık’ın şirketi Lucis’in girişimi ile üç yıl önce Yeniköy’e taşıyan işletmeciler Erol Kaynar, Metin Menteş ve Murat Korkmaz, 20 yılı aşkın tecrübesini İstanbullu lezzet severlerle buluşturuyor. Yalıkavak’taki misafirlerinin alışık olduğu konforlu, ferah ve samimi atmosferi Yeniköy’e getiren işletmeciler, konuklarına gerçek anlamıyla bir Ege balıkçısı deneyimi yaşatıyor.

Şef Erkan Özçelik yönetimindeki mutfakta ızgara bebek kalamar, ahtapot, dinamit karides, sıcak Ege otları kavurması, etli yaprak sarması, avokadolu karides, levrek marin, karides mantı gibi mekanın kendine has yemekleri sizi karşılıyor. Girit usulü cevizli kabak, ılık şevket-i bostan, deniz ürünlü makarna, levrek çökertme de Şef Özçelik’in maharetlin ellerinden çıkıyor.

Eski Yer’de her tabak farklı bir bakış açısıyla, mevsimsel yorumlar ve özel dokunuşlarla hazırlanırken, şevketi bostandan ahtapota kadar tüm ürünler yerinden temin ediliyor. Örneğin minik minik sarılan etli yaprak sarma Bodrumlu kadınların emeğiyle sofralarınıza taşınıyor.

Klasik mezelere Eski Yer yorumu

Menülerinde en az 60 çeşit bulunduğunu dile getiren Şef Özçelik, zaman zaman çeşitlerin değiştiğini ama Ege lezzetlerinin asla değişmediğini belirterek, “Biz balık restoranlarındaki klasik mezelerin dışına çıkmak istiyoruz. Örneğin pek çok restoranın menüsünde olan ‘hardal soslu avokadolu karides’in sosu bizde çok farklı” diyor. Mezelerdeki iddialarına ilişkin bir başka örnek daha veren işletmeci Erol Kaynar da, “Köpoğlu, klasik bir mezedir ve tarifi de basittir ama bizde yiyen başka yerde yiyemez!” iddiasında bulunuyor. Şef Erkan Özçelik ise şevket-i bostan’ı da kendilerine has yaptıklarını ekliyor ama sırrına ilişkin haklı olarak tüyo vermiyor! Bu arada deniz ürünlü makarnada da çok iddialı! Bir gün restorandaki 50 masadan 35’inin aynı siparişi verdiğini gülerek anlatan Özçelik, lezzet sırrını deniz ürünleri ile parmesanın kendi usulünce birleştirmesinde yattığını söylüyor. Bir başka lezzet de ‘saganaki’. Yunanistan’ın kızarmış peynir mezesi ‘saganaki’ye kendi yorumunu katan Şef Özçelik, önceleri fırında tarçınlı yaparken şimdi susamlı ve ballı olarak servis ediyor ve çok seviliyor.

Bodrum-İstanbul hattı

Eski Yer Yeniköy açılırken üç yardımcısı ile beraber gelen Şef Özçelik, İstanbul’dan da çalışanları olduğunu, sezon yoğunluğuna bağlı olarak Bodrum-İstanbul hattında gidip geldiklerini dile getiriyor. İstanbul’un hizmet anlayışına adapte olma konusunda sorun yaşamadıklarını söyleyen Erol Kaynar da, Bodrum’daki sıcak müşteri ilişkilerini burada da yakalamayı başardıklarının altını çiziyor.

Olta balıkları

Eski Yer, Bodrum’dan gelen balık ve deniz ürünlerinin yanı sıra İstanbul Boğazı’nın ve Karadeniz’in sunduğu balık çeşitlerine de elbette menüsünde yer veriyor. Erol Kaynar, ağlarla tutulan değil, olta balıklarını tercih ettiklerini vurguluyor. Kaynar balıkları mevsimine ve türüne göre farklı yörelerden temin ettiklerini, örneğin Çanakkale’den de getirdiklerini kaydediyor. Şef Erkan Özçelik de, “Dünyanın en iyi dil balığı, ahtapotu, karidesi ve kalamarı Bodrum’dadır, başka yerden almayız”diyor.

Ege havası ve sanat içi içe

Yeniköy’deki üç katlı mekanın mimarisi Bodrum esintili; salaşlık ve şıklık güzel harmanlanmış! Mekanda yatırımcı İsmet Öztanık’ın diğer işletmelerinde olduğu gibi sanat da ihmal edilmemiş; Kezban Arca Batıbeki ve Ardan Özmenoğlu gibi sanatçıların eserleri ile modern ve şık bir alan yaratılmış. Yine Yalıkavak’ın en sevilen alanlarından olan şömine nönü keyfi Yeniköy’de lounge-vipn alanında oluşturulmuş. Özel kutlamalar, aile yemekleri veya dost buluşmaları için ideal nokta olan mekanda üst katta bir toplantı odası da var; iş toplantılarınızı nefis lezzetler eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz.Üç işletmeci, mekanın yapımında bizzat çalışmışlar; Erol Kaynar, “Bodrum’daki Eski Yer’den alıştığımız üzere her işimizi kendimiz yapmayı seviyoruz. Gerekirse elimize kaynak makinesi bile alırız” diyor.

Müdavimlikten yatırımcılığa

Ailesinden üç kuşağın Bodrum Yalıkavak’taki Eski Yer’in müdavimi olduğunu söyleyen Lucis Global Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Öztanık da , Eski Yer’le kendilerini birleştiren ortak değerler olduğunu dile getiriyor. Öztanık, hizmetinden ve lezzetinden şüphe duymadıkları mekanın ağırlama sanatındaki başarısını takdir ettiklerini ve katkıda bulunmak istediklerini vurgulayarak şunları belirtiyor: “Babam, amcam, çocukları ve şimdi de bizim çocuklarımız Yalıkavak’taki Eski Yer’i çok sever, uzun yıllardır gideriz. Aramızda çok organik gelişen bir ilişki oldu. Eski Yer’i başarılı yapan üç işletmeci ve şefinin artık bir marka olarak İstanbul’da yollarına devam etmelerine aracı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Aslında bizim yaptığımız bir tür hak teslim etmek.”

Yeni şubeler gelecek

İsmet Öztanık, Yeniköy’deki restoranın açılışından bu yana yurt dışına şube açmak için pek çok teklif aldıklarını aktarıyor. İşletmecilerden Erol Kaynar da, Bodrum’daki şubeye yıllardır gelen müşterilerinin hem yurtiçinde hem de yurtdışından olduğunu anımsatarak, “Geçmişte Miami’den bile şube açma teklifi almışlığımız var” diyor. Eski Yer’i İstanbul’da Anadolu yakasında ve Tarihi Yarımada’da açmayı planladıklarını ve henüz araştırma aşamasında olduklarını ekliyorlar.

Yorum Yaz

 
 
  captcha