23 Eylül 2021, Perşembe

Genius Olive Oil, zeytinyağının dahi markası

Genius Olive Oil, zeytinyağının dahi markası
Türkiye, 225 bin tonluk zeytinyağı üretimiyle her geçen yıl üretimini arttırmayı sürdürüyor. Zeytin ve zeytinyağı sektörünün Türkiye’deki bu çekim gücü yepyeni üreticileri ve markaları beraberinde getiriyor. New York Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’ndan (NYIOOC) altın madalya ödüllü Genius Olive Oil, Manisa’da 38 bin adet ‘Arbequina’ cinsi zeytin ağacının bulunduğu bahçelerinin tasarımından hasat yöntemine, zeytinin işlenmesinden özel tasarım şişelerine kadar her detayı titizlikle hayat bulmuş butik üreticilerden biri.

Tarih öncesi dönemlerden bu yana bolluk ve bereketle özdeşleşen zeytin, doğa ananın bize sunduğu en kutsal hediyelerden biri. İnsanın zeytinden yağ elde etmesi ise dâhice bir fikir. Meyvesi yağlık ve sofralık olarak işlenebilen zeytin, iklim şartları dolayısıyla dünyada daha çok Akdeniz’e kıyısı olan İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Tunus gibi ülkelerde yetiştiriliyor. Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Zeytin Konseyi verilerine göre, İspanya zeytin üretiminde 613 bin tonla ilk sırada yer alırken bunu 450 bin tonla Mısır, 420 bin tonla Türkiye, 342,5 bin tonla Cezayir ve 190 bin tonla Yunanistan izliyor. Zeytinyağı üretiminde ise 2019 yılı verilerine göre yine 1,5 milyon tonla dünya üretiminin yarısını alan İspanya ilk sırada yer alıyor. Türkiye ise 178 bin adet ağaçla 225 bin ton seviyelerinde seyrederek her geçen yıl üretimini arttırmayı sürdürüyor. Zeytin ve zeytinyağı sektörünün Türkiye’deki çekim gücü yepyeni üreticileri ve markaları beraberinde getiriyor. New York Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’ndan (NYIOOC) altın madalya ödüllü Genius Olive Oil, Manisa’da 38 bin adet ‘Arbequina’ cinsi zeytin ağacının bulunduğu bahçelerinin tasarımından hasat yöntemine, zeytinin işlenmesinden özel tasarım şişelerine kadar her detayı titizlikle hayat bulmuş butik üreticilerden biri.

Uzun yıllar uzak denizlerde çalışan Oğuz Bekir Çakır ve Tarkan Karakaya, yedi denizi gezip okyanuslardaki fırtınalar boğuştuktan sonra doğanın dehasına aşık oluyorlar. Genius Olive Oil’in hikayesi de Oğuz Bekir Çakır ve Tarkan Karakaya’nın toprağın ve toprakla uğraşmanın kutsallığına inanarak tabiat ananın kucağına dönmesiyle başlıyor. 2008 yılında bu topraklara ait, sağlık değeri yüksek, tadını hiç unutamayacağınız dünya standartlarında zeytinyağı üretmek için kolları sıvıyorlar. Uzun yıllara dayanan araştırmaları, titiz çalışmaları ve emekleri ise bugün meyvesini veriyor.

İspanyol Arbequina ile yüksek kalite ve verim

İyi tarım yöntemleriyle tamamen doğal ve makinalı hasat yapan Genius Çiftliği’nde, Türkiye’de pek yaygın olmayan İspanyol çeşidi Arbequina zeytinleri bulunuyor. Cins olarak çok kaliteli yağ elde edilen Arbequina’nın en önemli özelliği, makineli hasada uygun olması. Yani, budamaya cevap veriyor, sık dikime çok uygun ve dalları esnek. Çakır, “Dünyadaki trende baktığımızda tüm ciddi yatırımların Arbequina ve benzer çeşitlerde yoğunlaştığı görülüyor. Kaliteli yağla dünyada ismi özdeşleşiyor. Arbequina ağacı dört yıldan sonra verime ama özellikle altıncı yıldan sonra yüksek verime yatıyor. Bizimde zeytinlerimiz çeşitli yaşlarda olduğu için büyümeye bağlı olarak her yıl üretimimiz artıyor. Arbequina, ülkemize gireli 10 yıl oldu. Birkaç girişimci bahçe tesisini sık dikime göre yapmasına rağmen, hasat makinesinin olmaması nedeniyle konvansiyonel yönteme dönmek zorunda kaldı. Bu nedenle yeni Arbequina bahçe tesisi sayısı çok az. Ülke olarak dünyadaki payımızı artırmak istiyorsak Arbequina’ya ciddi sübvansiyon sağlamalıyız. Butik zeytincilikte bizim aldığımız pay fena sayılmaz. Yaptığımız yatırımlarla birkaç yıl içinde sektör liderliğini hedefliyoruz” diyor.

Türkiye’nin ilk ve tek hasat makinasıyla el değmeden hasat

Çakır ve Karakaya, zeytinlerin toplanmasından zeytinyağı olarak şişelenmesine kadar geçen süreci şöyle anlatıyor: “Mükemmel bir zeytinyağı için zeytinlerin doğru rengi aldığı anda toplanması gerekiyor. Genius Çiftliği’ndeki zeytinleri tam da toplanması gereken zamanda toplamak için dünyanın sayılı, Türkiye’nin ilk ve tek endüstriyel ‘Gregoire’ marka hasat makinesiyle el değmeden hasat ediyoruz. Zamanla yarışabilen ve sadece bizde bulunan bu hasat makinesinin çalışabilmesi için de özel tasarlanmış bir bahçe gerekiyor. Dünyanın en özel zeytinyağlarından birini üretebilmek için sık dikim yapmak ve birim alana yaklaşık 10 kat daha fazla fidan dikmek gerekiyor. Bu sayede zeytinlerimizi optimum sürede asla yere değmeden topluyoruz. Yaklaşık iki saat içinde bu çok değerli sıvıyı, son derece hijyenik paslanmaz çelik tanklara koyuyor ve sonrasında şişeliyoruz.”

Sıkım tesisi için 3,5 milyon TL’lik bir yatırım yapacak

Butik bir üretici olarak yıllık 15 ila 20 ton arası üretim yaptıklarını ve Amerika’ya ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Oğuz Bekir Çakır ve Tarkan Karakaya, birkaç yıl içinde 30 ila 40 ton arası üretim yapmayı hedeflediklerini dile getiriyor. Önümüzdeki dönemde bahçenin hemen yanında kuracakları sıkım tesisi için 3,5 milyon TL’lik bir yatırım planı yaptıklarını dile getiren Karakaya, “Bunun en büyük avantajı, sürdürülebilir kalite demek. Zeytin meyvesinin dalından koptuğu andan itibaren asitliği artmaya başlar. Biz bunu neredeyse tamamen ortadan kaldıracağız. Özel hasat makinesiyle toplanan zeytinler 5 ila 10 dakika sonra tesise ulaşacak ve hemen yağa dönüşebilecek. Hijyenik ortamda, dilediğimiz zaman ve belirlediğimiz koşullarda sürdürülebilir bir kalite yakalamış olacağız” diyor.

Butik üretim yapıyor; anahtar teslim Arbequina bahçesi kuruyor

Uzman kadrosuyla Arbequina çeşidi zeytinde, sıfırdan anahtar teslim meyve bahçesi tesisi hizmeti verdiklerinin de altını çizen Çakır ve Karakaya, şu bilgileri paylaşıyor: “Sertifikalı ve aşılı meyve fidanları kullanarak siz el sürmeden bahçenizi dikiyor, sistemi kuruyor ve teslim ediyoruz. Zeytin bahçelerinde gübreleme, budama, sulama, toprak işleme konularında en kaliteli tarımsal danışmanlık hizmetini sunuyoruz. Her yıl planlama hakkında bilgilendiriyor, yıllık bakım planını takip ediyoruz. Kısacası, bize danışmadan Arbequina bahçesi kurmayın diyoruz.”

En yüksek polifenol, en düşük asidite!

Genius Olive Oil, Arbequina’nın cins özelliğiyle yüzde 0,2’nin altında asit oranı, yüksek meyvemsilik ve toplam polifenolde 360-475 aralığını yakalayabiliyor. Yani en yüksek polifenol oranına ve aynı zamanda en düşük asiditelerden birine sahip gurme bir zeytinyağı üretiyor. Genius Olive Oil, yüksek meyvemsiliğe sahip, çimen, roka, yeşil erik, domates fidanı gibi kokuları hissettiren bir zeytinyağı. Oğuz Bekir Çakır, “Sağlıklı yağı, hücre yenilenmesinde ve hücre yıpranmasının önlenmesinde görev alan antioksidanların başında gelen yüksek polifenol ve meyvemsilikle özetleyebiliriz. Özel koşullar altında polifenol oranını yükseltmek mümkün ancak polifenolün acılığı dengesiz olursa bu tüketiciyi rahatsız eder. Biz Genius’da bu anlamda kusursuz bir denge yakaladık” diyor.

Mükemmelliğini altın madalyayla taçlandırdı

Genius Olive Oil, ayrıca mükemmelliğini 2020 yılında sekizincisi düzenlenen 26 ülkeden 800’ün üzerinde zeytinyağı numunesinin yarıştığı New York Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda (NYIOOC) aldığı altın madalya ile taçlandırdı. Mükemmelliğini ve zarafetini İtalya’da özel ürettirdiği siyah cam ‘premium’ şişelerine de taşıyan Genius Olive Oil; Einstein’dan tarihin ilk doktoru İbn-i Sina’ya, Michelangelo’dan mucit Nicola Tesla’ya kadar yolu zeytinyağıyla kesişmiş 'genius'ları şişe tasarımlarına resmederek tüm hikayesini özetliyor.

Genius Olive Oil; önümüzdeki Premium Özel Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağının yanı sıra ‘Arbequina’ ve ‘Memecik’ zeytinlerinden harmanladığı Deli Yağ’ını da ürün kategorisine eklemeye hazırlanıyor. Genius Olive Oil, her çeşit sıcak yemek, soğuk meze ve hatta hamur işlerinde kullanılabiliyor.

www.geniusoliveoil.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha