22 Mayıs 2024, Çarşamba

Murat Aslan’dan mutfaktan hayata süzülen dizeler

Murat Aslan’dan mutfaktan hayata süzülen dizeler
BigChefs Mutfak Koordinatörü Murat Aslan, kendisini bir “aşçı” olarak tanımlamaktan asla vazgeçmiyor ama yazdıklarıyla da pek çok insana ve hayata dokunmayı başarıyor. ‘Bir Aşçının Dünlüğü’ kitabının ardından, şimdi de ‘Kelimelemeler’ adlı çok özel bir şiir kitabı çıkaran Aslan, görme engelliler için tasarlanan kitabının gelirini, engelli çocuklara burs olarak bağışlayacak.

Mesleği her ne kadar aşçılık olsa da yazmak ayrı bir tutku Şef Murat Aslan için. Sekiz yıldır BigChefs restoranlarının mutfaklarını yöneten Aslan, ikinci kitabı Kelimelemeler’de kalbini açtığı şiirlerini bir araya topladı. Aslan, kitabının çıkış öyküsünü, “Her şey bir sosyal sorumluluk projesine destek olma heyecanıyla başladı. Kendi kendime yazdığım şiirlerim, besteci-DJ Ogün Dalka ve Etnomüzikolog Arzu Haksun Güvenilir’in desteğiyle sadece satırlarda kalmadı, müziklerle can buldu. Hayatın bana yazdırdıkları bu kitapla buluştu” sözleriyle anlatıyor.

Kitap, görme engelli kişilerin kitabı daha iyi anlayabilmeleri, dinleyerek de görebilmeleri için özel olarak hazırlandı. Şiir kitabının kapağı, Braille alfabesiyle basıldı. Tüm sayfaları birer QR kodu içeren kitaptaki şiirler, Murat Aslan tarafından seslendirildi, Arzu Haksun Güvenilir’in bilimsel metotlarıyla işlendi ve Ogün Dalka tarafından bestelendi. Telefona indirilen aynı isimli Aplikasyonda, QR kodlar okutularak şiirler dinlenebiliyor.

Kelimelemeler, Aslan’ın ilk kitabı Bir Aşçının Dünlüğü gibi yine Oğlak Yayınları’ndan çıktı. Kitabın geliri görme engelli çocuklara burs olarak dönecek. Büyük bir heyecan ve mutluluk duyduğu kitabı için “Kitaptaki her bir şiir, hatta her bir kelime için ayrıca ses ve ritim çalışması yapıldı; frekanslara göre yeniden düzenlendi. Besteler, tınılar, sesler, kelimeler, duygular, QR kodları, aplikasyon… Bence güzel bir proje oldu. En güzeli de geliriyle görme engelli kardeşlerimize burs sağlayacak olması” diyen Aslan, Kelimelemeler ile örnek bir çalışma ve sosyal sorumluluk projesine de imza atmış oluyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha