22 Temmuz 2024, Pazartesi

Yaren Çarpar’la özel bir catering deneyimi

Yaren Çarpar’la özel bir catering deneyimi
Şef Yaren Çarpar’ın yeni markası EMA Foodco, sektöre butik ve özel bir catering hizmeti veriyor. Restoranlara, kafelere ve markalara verdiği ürünlerle beğenilen EMA, yeni etkinlik alanıyla da şeflere ve çok özel buluşmalara kapılarını açıyor.

Özlem Kapar

Yaren Çarpar ismine gastronomi sektöründe pek çok alanda rastlayabilirsiniz. Yemek stilistliği ve editörlüğü, restoran ve menü danışmanlığı Çarpar’ın unvanlarından bazıları...

Hatay doğumlu Yaren Çarpar, büyüdüğü toprakların zengin mutfak kültüründen beslenen bir şef. Anneannesinin kurduğu sofralardan başlayıp sonrasında annesinin İskenderun’daki barından edindiği mutfak ve işletmecilik kültürünü, ülkemizin en kapsamlı profesyonel mutfak okulu Mutfak Sanatları Akademisi’nde aldığı eğitimle tamamlayarak sektöre giriş yaptı.

Gastronomi yolculuğu 2011’de Swissotel mutfağı ile başlayan Yaren Çarpar, Zuma, La Petite Maison, Gastronomika, ünlü şef Arda Türkmenin restoranları Forneria ve Mükellef’te çalıştı. Televiyondaki Arda’nın Mutfağı ve Arda ile Omuz Omuza programlarında etkin olarak yer alan Çarpar, yemek stistliği ve restoran danışmanlığı alanlarında uzmanlaştı. Arda Türkmen’in ekibinden ayrıldıktan sonra kendi danışmanlık hizmeti verdiği ofisini kurdu orada workshoplar vermeye başladı.

2019’un sonunda Maslak’taki tasarım ve mutfak deneyim merkezi House of Ekria projesinde yer alan Çarpar, pandemiyle birlikte catering’e yöneldi. Pandemi, Çarpar için catering ve etkinlik deneyimi dönemi oldu. Bu arada restoran ve menü danışmanlığı yapmaya da devam etti.

Tüm bunları yaparken bir mutfak alanına ihtiyaç duyduğu için yer bakmaya başladığı sırada Teşvikiye’de bulunan şimdiki EMA Bakery’nin bulunduğu mekanı aldı.

Ödüllü Ema Bakery & Catering

2022 yılının başında EMA Bakery’i açan Yaren Çarpar, fırın & pastane konseptiyle hizmet vermeye başladı. Ekşi mayalı pizzalardan simite, çeşit çeşit kurabiyelere ve tartlara, kişlere, sandviçlere kadar her ürüne taze bir şekilde ulaşabilen EMA Bakery, bir mahalle işletmesi gibi çalışırken bir yandan da catering hizmeti veriyor.

Pek çok kafe ve restorana ürünler veren bu işletme, özellikle ekşi mayalı çeşitlerinde çok beğeniliyor. Bu arada Yaren Çarpar, Ema Bakery & Catering ile 4. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’nde geçen yıl Yılın Genç Şefi ödülünü aldı.

EMA Foodco

Ve işte Yaren Çarpar’ın son projesi EMA Foodco ise gittikçe popüler olan EMA Bakery’nin artık gelen talebe yetişememesi ile doğdu. Çarpar, imalat için yeni bir mekan bakmaya başladığı sıralarda Teşvikiye’deki sevilen sandviç dükkanı Guido’s’un işletmecisi olan arkadaşı Bilal Şahin de işini büyütmek istiyordu. EMA Bakery’nin hemen yanındakidükkan boşalınca Yaren Çarpar ve Bilal Şahin ortak olarak burayı alıp imalathane olarak kullanmaya karar verdiler. Çarpar, bu süreci şöyle anlatıyor:

“EMA Bakery & Catering, evet çok güzel gidiyordu ama benim gastronomi kariyerimdeki pek çok farklı noktayı tam olarak anlatan bir başlık değildi. Yemek stilistliği, editörlüğü, restoran ve menü danışmanlığı, marka iş birliklerimi tek bir çatı altında toplamam gerektiğine karar verince EMA Bakery’den bağımsız olarak EMA Foodco’yu kurdum. Artık tüm işlerimizi bu çatı altında yürütüyoruz.”

Butik catering

EMA Foodco, restoranlara ve kafelere toptan imalat hizmeti verirken aynı zamanda fason üretim yapıyor. Bazı markalar için fason üretim yaparken, bir yandan da EMA Bakery’nin vitrin ürünlerini geliştiriyor ve satıyor. İşinin en yoğunlukta olduğu kısım catering.

Lansman, davet, açılış, parti, nişan vb. gibi organizasyonların A’dan Z’ye catering işini yürütüyor. Catering’de katılımcı sayısı binleri bulan organizasyonlar yerine daha sınırlı sayıdaki etkinliklere çalışmayı tercih ediyor. Çünkü lezzetten ödün vermek istemiyor.

Box Menü

EMA Foodco’nun catering’te çalıştığı bir başka projesi de ‘box menü’. Evlere yönelik çok pratik ‘catering kutuları’ hazırlamaya başlamışlar. Örneğin evinize misafir geleceği zaman isteğiniz doğrultusunda bir menü oluşturarak her şeyi tüm detayları ile hazırlıyorlar. Kutunun içerisine minik bir hazırlık talimat mektubu iliştiriyorlar. Siz sadece bu talimatlara uygun küçük birkaç dokunuş ile EMA’nın hazırladığı yiyecekleri misafirlerinize sunuyorsunuz.

EMA Hall

EMA Foodco’nun çalışma alanı olan EMA Hall ise, EMA Foodco’nun bütün mutfak operasyonlarının yapıldığı yer... Aynı zamanda depo olarak kullanılıyor; kuru gıda ve soğuk hava depoları da bulunuyor.

EMA Hall’ün sokağa bakan kısmında yani ön tarafında küçük ama sıcak bir etkinlik alanı bulunuyor. Yaren Çarpar, mekanı ilk aldıklarında burayı tadım ve marka iş birlikleri için video çekim alanı olarak düşünmüş, ancak zamanla bu fikir daha da gelişmiş.

Chef’s Table

Yaren Çarpar, EMA Hall’de chef’s table etkinlikleri yapmayı planlıyor. Yanı sıra marka etkinlikleri de gerçekleştirilecek. Her ay bir tema başlığında sofralar kurulacak.

“Bazı kültür mutfaklarından tadım deneyimleri yapacağız. 12 kişilik rezervasyonla sınırlı sayıda katılımla temalı yemek servisi vereceğiz” diyen Çarpar, “Hafta sonları bize ait konseptimizle ‘EMA Kahvaltı’ vermeye başlayacağız“ diye ekliyor.

EMA Hall, Yaren Çarpar’ın evinin salonu gibi! EMA’nın küçük ve butik olarak doğduğunu ve gastronomideki tüm işleri arasında bir ‘prestij’ olarak konumlandırdığını belirten Çarpar, “EMA şimdilerde yeniden doğuyor! Hedefim catering opreasyonlarımızı daha da büyütmek” ifadelerini kullanıyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha